Google upraszcza wyszukiwarkę mobilną. Adresy zastępuje nawigacją

Google upraszcza wyszukiwarkę mobilną. Adresy zastępuje nawigacją

Google upraszcza wyszukiwarkę mobilną. Adresy zastępuje nawigacją
Redakcja
20.04.2015 11:02

Firma Google właśnie wprowadziła teoretycznie niewielką, acz dosyć zauważalną różnicę w mobilnej wersji swojej wyszukiwarki. Adresy internetowe są stopniowo zamieniane na tytuły z tzw. nawigacji okruszkowej. Ma to uczynić wyniki nieco czytelniejszymi, a także zachęcić twórców stron internetowych do tworzenia lepiej uporządkowanych witryn.

Nawigacja ta określana po angielsku słowem „breadcrumbs” polega na wyświetlaniu informacji o całej drodze, jaką przebył w ramach witryny użytkownik, aby otworzyć stronę docelową. W efekcie na początku nawigacji znajdziemy np. nazwę strony, następnie kategorie materiałów, a na samym końcu tytuł aktualnie przeglądanego dokumentu. Taka struktura pozwala na szybkie przejście do każdej ze stron pośrednich, choć w przypadku wyszukiwarki mobilnej ma nieco inne zastosowanie – czyni wyniki wyszukiwania jeszcze prostszymi i czytelniejszymi.

Obraz

Jak widać na załączonym zrzucie, teraz zamiast pełnych adresów mobilna wersja wyszukiwarki Google wyświetla poszczególne elementy nawigacji okruszkowej. Adresy witryny są stopniowo zamieniane na ich nazwy (jak na razie tylko w USA, ale zmiana niebawem obejmie cały świat), a nawigacja tworzona na podstawie danych przechowywanych w kodzie strony, lub struktury adresów. Z jednej strony powoduje to, że adresy są przez użytkownikami ukrywane, z drugiej natomiast, pozwala na opisanie struktury witryny już na ich poziomie, co zapewne wielu osobom przypadnie do gustu.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak tworzyć tego typu nawigację okruszkową powinniście odwiedzić strony Google przeznaczone dla deweloperów. Pewnym jest, że strony chcące osiągać w wyszukiwarce wyższe wyniki, powinny się do zaleceń zastosować. Jak na razie nie wiadomo, czy zmiana za jakiś czas obejmie także desktopową wersję wyszukiwarki. Ta już od dawna wyświetla niektóre z linków nawigacyjnych jako dodatkowe strony, w niektórych przypadkach ukrywa także oryginalne adresy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)