Google w krzyżowym ogniu oskarżeń o praktyki monopolistyczne

Google w krzyżowym ogniu oskarżeń o praktyki monopolistyczne

Google w krzyżowym ogniu oskarżeń o praktyki monopolistyczne
18.02.2015 12:39, aktualizacja: 18.02.2015 13:30

Firma Google nie od dziś boryka się z licznymi oskarżeniami o praktyki monopolistyczne. Dziś skargę na lidera wyszukiwarek internetowych do rosyjskiej Federalnej Służby Antymonopolowej złożyła firma Yandex. Zawiadomienie dotyczy nie tylko wyszukiwarki, ale przede wszystkim wszelkich aplikacji Google preinstalowanych na systemach operacyjnych Android.

Jak wiadomo na rosyjskim rynku pozycja Google bynajmniej nie jest tak bezsprzecznie dominująca, jak to ma miejsce w państwach Unii Europejskiej. Według danych z grudnia 2014 60,4% rosyjskich internautów korzysta z usługi firmy Yandex. Wyszukiwarki Google używa 26,4%, podium zamyka Mail.ru, z udziałem na poziomie 8,6%.

Obraz

Zawiadomienie o praktykach monopolistycznych stosowanych przez Google nie dotyczy jednak tylko wyszukiwarek. Przedstawiciele firmy Yandex poinformowali, że ich skarga obejmuje Google Mobile Services, czyli wszystkie aplikacje i usługi stworzone przez Google preinstalowane na smartfonach i tabletach. Dotyczy to między innymi domyślnej wyszukiwarki, przeglądarki internetowej, sklepu z aplikacjami, map czy Gmaila. Co ciekawe, Yandex nie postuluje umieszczenia w Androidzie znanego z Windowsa okna wyboru przeglądarki – wybór miałby należeć do producentów sprzętu.

Google nie odnosi się bezpośrednio do zarzutów, gdyż ich szczegółowa treść nie jest jak dotąd znana. Przez firmę zostało jednak wydane oświadczenie:

Nie możemy komentować skargi, której nie widzieliśmy. Jeżeli zaś chodzi o platformę Android, można powiedzieć, że użytkownicy zawsze mają wybór, z jakich aplikacji i serwisów będą korzystać na swoich urządzeniach.

Cała sytuacja wynika przede wszystkim z wprowadzonego przez Google w 2014 zakazu modyfikowania Androida przez producentów tak, aby domyślną wyszukiwarką był między innymi Yandex. Dotyczy to przeznaczonych na rosyjskich rynek urządzeń produkowanych przez firmy Fly, Explay i Prestigio. Według Yandex w wyniku takich działań otwartość Androida to zagadnienie nieaktualne.

Nie jest to jedyna sprawa w toku dotycząca uprawianych przez Google praktyk monopolistycznych. W 2013 roku skargę do Komisji Europejskiej złożyła grupa FairSearch, której członkami są między innymi Microsoft, Oracle i Nokia. Zarzuty obejmują nałożony na producentów przez Google obowiązek umieszczania wyszukiwarki Google na głównym ekranie urządzeń mobilnych, instalowanie wspomnianych Google Mobile Services oraz przeniesienie takich komponentów systemu jak in-app purchase czy powiadomienia push do pakietu GMS, co wymusza na producentach podpisanie z Google odpowiedniej umowy. W roli świadka w tej sprawie występuje m.in. właśnie Yandex.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)