Google w polskich barwach, świętuje 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów

Google w polskich barwach, świętuje 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów

Google w polskich barwach, świętuje 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów
04.06.2014 15:52, aktualizacja: 04.06.2014 21:15

Wchodzący dziś na stronę wyszukiwarki Google zauważyli z pewnością logo nawiązujące do znaku Solidarności. W ten sposób polska wyszukiwarka świętuje 25. rocznicę pierwszych po ustaleniach Okrągłego Stołu wyborów, zwanych też „pierwszymi wolnymi wyborami”, mimo że wolne były tylko częściowo.

Jako że nie wszyscy pamiętają tak zamierzchłe czasy, warto zacząć od lekcji historii. Wybory parlamentarne w 1989 roku odbyły się w dniach 4 i 18 czerwca na zasadach ustalonych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu. Częściowa wolność wyborów polegała na tym, że przedstawiciele władz komunistycznych PRL zagwarantowali rządzącym partiom, czyli PZPR i ugrupowaniom z nią powiązanym, przynajmniej 65% miejsc w Sejmie — 299 mandatów. Wyniki otwartych, demokratycznych wyborów miały zdecydować o obsadzeniu zaledwie 161 pozostałych miejsc oraz przydzieleniu 100 mandatów senatorskich. Do walki o nie zostali dopuszczeni także wszelkiej maści opozycjoniści i demokraci.

Obraz

Wszystkie mandaty posłów na Sejm i 99 ze 100 senatorskich przypadły w udziale działaczom opozycji solidarnościowej, skupionej przy Komitecie Obywatelskim i Lechu Wałęsie. Konsekwencje tych wydarzeń widzimy na co dzień.

Świętowanie jubileuszowej rocznicy wyborów, poza stroną główną wyszukiwarki, odbywa się również w różnych innych miejscach Internetu. Prym wiodą muzea. Jeśli jednak ktoś nie planuje lub nie może wziąć aktywnego udziału w obchodach, może zrobić to z zacisza własnego domu dzięki Google Cultural Institute.

Muzeum Historii Polski wraz z Instytutem przygotowały wirtualną wystawę „Polska droga do wolności w obiektywie Erazma Ciołka”. Zebrane w ramach wystawy zdjęcia uhonorowanego polskiego fotoreportera przedstawiają przełomowe wydarzenia, które doprowadziły do upadku komunizmu w naszym kraju i w tej części Europy.

Obraz

W ramach wystawy oraz na YouTube można obejrzeć także film dokumentalny „4 czerwca — barwy kampanii”, przygotowany przez Muzeum Historii Polski, dzięki któremu poznamy między innymi historię słynnego „kowbojskiego” plakatu autorstwa Tomasza Sarneckiego, którego prezentację uwiecznił Erazm Ciołek. Zdjęcie możemy oczywiście zobaczyć na wirtualnej wystawie

4 czerwca - barwy kampanii

Na platformie Google'a można zobaczyć także starsze wystawy, związane z historią naszego kraju. Warta uwagi w kontekście rocznicy jest przede wszystkim wystawa Solidarność i upadek Żelaznej Kurtyny.

Na swój sposób rocznicę będą świętować także studenci, między innymi Politechniki Wrocławskiej. Dziś wieczorem, o 21:00, na budynku C-7 (pl. Grunwaldzki 11) wyświetlony zostanie specjalny pokaz P.I.W.O. Light Show. Projekt P.I.W.O (Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy) to system oświetleń, zamieniający budynki w ogromne ekrany. Powstał w 2007 roku i wyświetlał obrazy m.in. na najwyższym budynku Wrocławia – Sky Tower oraz na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)