Google wesprze rozwój kodeka Ogg Theora

Google wesprze rozwój kodeka Ogg Theora

Wojciech Cybulski
11.04.2010 17:19

Google zdecydował się wesprzeć finansowo rozwój kodeka Ogg Theora w wersji zoptymalizowanej dla urządzeń mobilnych bazujących na procesorach ARM.

Ogg Theora jest bazującym na otwartych źródłach, wolnym od patentów kodekiem wideo, który może być wykorzystany do wyświetlania filmów na stronach internetowych. Firma Pink Noise Productions zdecydowała się zoptymalizować działanie tego kodeka na urządzeniach wyposażonych w procesor ARM, który jest powszechnie stosowany w smartfonach i innych niewielkich urządzeniach przenośnych. Tak narodził się projekt TheorARM, który wkrótce zostanie dofinansowany ze środków Google.

Google jest zdania, że promowanie wolnych od ograniczeń, otwarto-źródłowych rozwiązań takich jak Ogg Theora jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż korzystanie z Flasha, Javy czy dedykowanych konkretnym platformom rozwiązań, takich jak Windows Media Player. Według Google dostęp do wideo w Sieci nie powinien być technicznie skomplikowany, a jednym z prostszych rozwiązań jest wykorzystanie obecnego w HTML5 tagu <video> w połączeniu z wolnym, ogólnodostępnym kodekiem.

Wsparcie projektu TheorARM pozwoli firmie Google skorzystać z efektów prac inżynierów z Pink Noise Productions w systemie Chrome OS oraz Android. Jest także spora szansa, że dopracowanym, wolnym od jakichkolwiek ograniczeń kodekiem Ogg Theora zainteresują się inni liczący się producenci oprogramowania, co pozwoli upowszechnić stosowanie tego wolnego kodeka.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)