Google wprowadza wymóg informowania o pełnych kosztach zakupów wewnątrz aplikacji

Google wprowadza wymóg informowania o pełnych kosztach zakupów wewnątrz aplikacji

Google wprowadza wymóg informowania o pełnych kosztach zakupów wewnątrz aplikacji
Tomek Kondrat
23.09.2014 14:41

Google zapowiedziało kolejną zmianę w regulaminie świadczenia usług za pośrednictwem Sklepu Play. Tym razem twórcy gier i aplikacji będą mieli obowiązek informowania o zakresie ewentualnych kosztów zakupów wewnątrz aplikacji. Do tej pory użytkownicy byli informowani o możliwych zakupach wewnątrz aplikacji poprzez lakoniczny komunikat pod przyciskiem instalacji.

Wprowadzona zmiana ma na celu lepszą ochronę konsumentów i zapobieganie wprowadzaniu w błąd poprzez reklamowanie aplikacji jako bezpłatnej. W rzeczywistości część aplikacji oferowała bardzo ograniczoną funkcjonalność lub wymagała subskrypcji do działania. Zapowiedziane zmiany sprawią, że użytkownik zostanie poinformowany o zakresie płatności. Przykładowo będzie to od 0,99 zł do 29,99 zł. Regulacja ma pomóc użytkownikom na zorientowanie się, z jakimi kosztami będą mieli do czynienia po zainstalowaniu aplikacji.

Obraz

Zmiana dotknie przede wszystkim sektora gier freemium, które reklamowane jako darmowe, w rzeczywistości wymagają opłat, aby można było skutecznie rywalizować z innymi graczami. Przykładem mogą być bardzo popularna gra Clash of Clans, która mimo oferowania darmowej rozgrywki skutecznie namawia do wnoszenia opłat za przyspieszenie rozgrywki lub Angry Birds Go, gdzie najdroższe samochody kosztują kilkaset złotych.

Podjecie takiej decyzji, jest bezpośrednim rezultatem wyroku sądu, wedle którego Google musiało wypłacić 19 milionów dolarów rekompensaty rodzicom, których dzieci zrobiły zakupy w „darmowych” aplikacjach. Kalifornijska firma postanowiła zabezpieczyć się na przyszłość, wprowadzając wymóg wspomnianej informacji.

Nowe regulacje wejdą w życie 30 września, wraz z wydaniem nowej wersji Sklepu Play. Deweloperzy mają zatem tydzień na zmianę charakteru aplikacji lub dostosowanie się do nowych wymogów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)