Google wydłuża okres wsparcia dla Chrome OS do 5 lat

Google wydłuża okres wsparcia dla Chrome OS do 5 lat
Redakcja

20.05.2014 09:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chromebooki, choć niezbyt popularne w Polsce, na świecie zdobywają coraz większe rzesze fanów. Ostatnio Google dało kolejny powód, aby się nimi zainteresować. Firma postanowiła wydłużyć czas wsparcia swojego systemu dla tych urządzeń z 4 do aż 5 lat. Efekt jest taki, że dla przykładu zaprezentowane rok temu urządzenia Lenovo i HP mają wsparcie aż do 2018. Te które zostały i dopiero zostaną zaprezentowane w tym, otrzymywać będą aktualizacje systemu aż do roku 2019.

Obraz

Zmiany można znaleźć w polityce „End of Life” przygotowanej przez Google. Czasy wsparcia oznaczają do kiedy dane urządzenia będą otrzymywały aktualizacje systemu Chrome OS. Te z kolei są wydawane w tym samym cyklu co Google Chrome, a więc co 6 tygodni i z podziałem na kilka kanałów aktualizacji (wersja stabilna, beta i deweloperska). Oczywiście sam system jest zdecydowanie przeznaczony do korzystania z usług giganta i w tym spisuje się najlepiej. Może jednakże posłużyć jako niewielkie urządzenie, z którego poziomu uruchomimy także aplikacje webowe zupełnie innych producentów. Nie czarujmy się, komputery te nie są specjalnie zaawansowane jeżeli chodzi o system operacyjny. Chrome OS bez ciągłego dostępu do internetu jest mocno ograniczony, niemniej dla wielu osób nie stanowi to żadnego problemu. Problemem nie jest również niewielka ilość wbudowanej pamięci, wychodzi się tu przecież z założenia, że dane będą składowane na dysku Google Drive, który Google dołącza do urządzeń na pewien okres (100 GB na dwa lata).

Choć wiele osób może narzekać, że taki sprzęt nie ma racji bytu, rynek i tak zrobi swoje. Widać to chociażby po staraniach Intela, który jest wyraźnie zainteresowany współpracą z Google i zapewnieniem mocy obliczeniowej przy pomocy swoich układów. Popularność tych urządzeń również mówi sama przez się: skoro coraz częściej trafiają do domów, skoro są w stanie posłużyć nawet do pracy biurowej… to czy na pewno są aż takie złe i należy je tylko przekreślać? Nie zapominajmy również o tym, że na wielu z nich można swobodnie zainstalować inny system, chociażby popularne dystrybucje Linuksa. Wtedy ich użyteczność znacznie wzrasta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)