Google zmienia zasady w Sklepie Play. To cios dla szpiegowskich aplikacji

Google zmienia zasady w Sklepie Play. To cios dla szpiegowskich aplikacji
Arkadiusz Stando

03.04.2021 15:28, aktual.: 06.03.2024 21:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lista naszych aplikacji stanowi bardziej wrażliwe dane, niż mogłoby się nam wydawać. Na jej podstawie można określić z usług którego banku korzystamy, nasze polityczne przekonania czy stan cywilny. Obecnie każda z aplikacji na Androida 11 jest w stanie to sprawdzić.

Uprawnienie Query_All_Packages pozwala aplikacjom na skanowanie całej listy zainstalowanych na danym urządzeniu programów. Programiści z Google właśnie zdali sobie sprawę z tego, że może być nadużywane, aby zbierać dane o użytkownikach smartfonów. Właściwie można by wprost powiedzieć, że jest to jawne szpiegostwo, na które jak dotąd zezwalano.

Ale to ma się zmienić. Od 5 maja korzystanie z Query_All_Packages ma zostać objęte restrykcjami. Z uprawnienia będą mogły skorzystać aplikacje, które spełnią wymogi opisane w nowych zasadach Sklepu Play Google'a. Deweloperzy będą musieli "wystarczająco uzasadnić, dlaczego mniej inwazyjna metoda widoczności aplikacji nie zapewni wystarczającej funkcjonalności podstawowej aplikacji zgodnej z zasadami".

Nowe zasady w Sklepie Play – przestrzegasz regulamin, albo aplikacja znika

Jeśli aplikacja nie spełnia wymagań dotyczących dopuszczalnego użytkowania, deweloperzy będą musieli usunąć z niej Query_All_Packages. Inaczej nie będzie zgodna z zasadami Sklepu Play i może zostać z niego usunięta. Wszystkie podstawowe funkcje, które składają się na potrzebę korzystania z tego uprawnienia muszą być wyraźnie udokumentowane i promowane w opisie aplikacji.

Pojawią się także wymagania dla kilku innych API oznaczonych jako "wrażliwe". W tym przypadku proces nadawania zgody będzie wyglądał analogicznie. Google przeprowadzi dokładniejszą analizę w celu uzasadnienia ich użycia. Będą to między innymi API ułatwień dostępu, działania lokalizacji w tle czy dostępu do SMS-ów. Pełną listę znajdziecie na tej stronie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)