Google zmienia zasady w Sklepie Play. To cios dla szpiegowskich aplikacji

Strona głównaGoogle zmienia zasady w Sklepie Play. To cios dla szpiegowskich aplikacji
03.04.2021 15:28
Google zmienia zasady w Sklepie Play. To cios dla szpiegowskich aplikacji

Lista naszych aplikacji stanowi bardziej wrażliwe dane, niż mogłoby się nam wydawać. Na jej podstawie można określić z usług którego banku korzystamy, nasze polityczne przekonania czy stan cywilny. Obecnie każda z aplikacji na Androida 11 jest w stanie to sprawdzić.

bEDCeZJx

Uprawnienie Query_All_Packages pozwala aplikacjom na skanowanie całej listy zainstalowanych na danym urządzeniu programów. Programiści z Google właśnie zdali sobie sprawę z tego, że może być nadużywane, aby zbierać dane o użytkownikach smartfonów. Właściwie można by wprost powiedzieć, że jest to jawne szpiegostwo, na które jak dotąd zezwalano.

Ale to ma się zmienić. Od 5 maja korzystanie z Query_All_Packages ma zostać objęte restrykcjami. Z uprawnienia będą mogły skorzystać aplikacje, które spełnią wymogi opisane w nowych zasadach Sklepu Play Google'a. Deweloperzy będą musieli "wystarczająco uzasadnić, dlaczego mniej inwazyjna metoda widoczności aplikacji nie zapewni wystarczającej funkcjonalności podstawowej aplikacji zgodnej z zasadami".

Nowe zasady w Sklepie Play – przestrzegasz regulamin, albo aplikacja znika

Jeśli aplikacja nie spełnia wymagań dotyczących dopuszczalnego użytkowania, deweloperzy będą musieli usunąć z niej Query_All_Packages. Inaczej nie będzie zgodna z zasadami Sklepu Play i może zostać z niego usunięta. Wszystkie podstawowe funkcje, które składają się na potrzebę korzystania z tego uprawnienia muszą być wyraźnie udokumentowane i promowane w opisie aplikacji.

bEDCeZJz

Pojawią się także wymagania dla kilku innych API oznaczonych jako "wrażliwe". W tym przypadku proces nadawania zgody będzie wyglądał analogicznie. Google przeprowadzi dokładniejszą analizę w celu uzasadnienia ich użycia. Będą to między innymi API ułatwień dostępu, działania lokalizacji w tle czy dostępu do SMS-ów. Pełną listę znajdziecie na tej stronie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bEDCeZKv