GPS w Europie określi położenie z dokładnością do 3 metrów

GPS w Europie określi położenie z dokładnością do 3 metrów
Mariusz Błoński

09.06.2017 11:56

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła, że ma zamiar udoskonalić European Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS). System ten wykorzystuje trzy satelity geostacjonarne i 40 stacji naziemnych do weryfikacji sygnału GPS. Bez dodatkowej weryfikacji powszechnie dostępny sygnał GPS określa położenie z dokładnością do 17 metrów. Dzięki EGNOS, po jego udoskonaleniu, będziemy mogli określił położenie z dokładnością do 3 metrów. Ponadto EGNOS zapewnia integralność przesyłanych danych i ostrzega, gdy danym nie można w pełni zaufać.

Głównym użytkownikiem EGNOS jest przemysł lotniczy, dla którego określenie dokładnego położenia samolotu jest niezmiernie ważne. Szczególnie istotne jest to podczas lotu w trudnym terenie lub przy słabej widoczności. Z EGNOS korzystają też niektóre lotniska. Wolą one korzystać z tego systemu m.in. dlatego, że nie wymaga on zakupu osobnego sprzętu.

ESA poinformowała o podpisaniu umowy na aktualizację EGNOS do wersji V2.4.2I oraz V2.4.2A. Ma ona rozwiązać różne problemy związane z wychodzeniem z użycia rozwiązań stosowanych przez Centrum Przetwarzania EGNOS w Tuluzie.

Agencja ma też zamiar w przyszłości zintegrować system nawigacji Galileo z EGNOS, co powinno dodatkowo uczynić europejską nawigację konkurencyjną z GPS. Z EGNOS współpracuje wiele konsumenckich urządzeń do nawigacji, m.in. gadżety takich firm jak AMOD, Blumax, Garmin, Wintec czy Magellan.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)