Grafika AMD w procesorach Intel Core. Piekło zamarzło, chłód odczuje NVIDIA

Grafika AMD w procesorach Intel Core. Piekło zamarzło, chłód odczuje NVIDIA

Grafika AMD w procesorach Intel Core. Piekło zamarzło, chłód odczuje NVIDIA
06.11.2017 16:57

Przez lata w segmencie grafiki dyskretnej dla laptopów NVIDIA nie miała sobie równych. To się jednak może wkrótce zmienić. Intel ogłosił właśnie nowe partnerstwo, które może zapowiadać rewolucje. Procesory Intel Core 8. generacji z serii H, przeznaczone do szczególnie cienkich ultrabooków, będą wyposażone w grafikę dostarczoną przez... AMD!

New Intel Core Processor Combines High-Performance CPU with Discrete Graphics

Mijający rok za sprawą premiery Ryzenów wreszcie podważył dominację Intela na rynku desktopowych procesorów. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o mobilnych Ryzenach, które mogą powtórzyć sukces AMD na rynku laptopów i hybryd. W kontekście tak zaciętej konkurencji niewielu zapewne spodziewało się, że obie korporacje mogą połączyć siły. Tak się jednak właśnie stało, a dni dominacji NVIDII w segmencie GPU dla laptopów mogą być policzone.

Intel ogłosił, że procesory Intel Core 8. generacji z przeznaczonej na ultrabooki serii H będą wyposażone w grafikę Radeon. Produkowane przez AMD układy będą dostarczane Intelowi na wyłączność. Duet złożony z procesora Intela i grafiki dyskretnej AMD stał się możliwy dzięki nowemu mostkowi, EMIB, czyli Embedded Multi-Die Interconnect Bridge. Połączy on CPU, GPU i pamięci HBM 2, umożliwiając współdzielenie zasilania oraz – co Intel akcentuje szczególnie – oszczędzając miejsce na płycie głównej.

Rozproszone po płycie procesor, grafika i pamięci trafią na jeden „układ” dzięki mostkowi EMIB.
Rozproszone po płycie procesor, grafika i pamięci trafią na jeden „układ” dzięki mostkowi EMIB.

Nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące specyfikacji GPU zaprojektowanego przez AMD specjalnie na potrzeby EMIB, niemniej Intel zapowiada, że zaspokoi ona potrzeby grafików i pozwoli na grę w tytuły klasy AAA nawet na najbardziej smukłych urządzeniach. Pierwsze urządzenia z mostkiem EMIB, łączącym procesory Intela i grafikę AMD zobaczymy w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)