Gry, zamki i roboty – to wszystko możesz zrobić w Excelu

Gry, zamki i roboty – to wszystko możesz zrobić w Excelu

Gry, zamki i roboty – to wszystko możesz zrobić w Excelu
11.12.2015 17:30, aktualizacja: 14.12.2015 11:46

Microsoft Excel to program dobrze znany. Trudno znaleźć osobę, która nie przygotowała w nim choć jednego arkusza. Ale ile osób może powiedzieć, że naprawdę zna Excela?

Na początek przypomnę, że Excel to najstarszy z programów z pakietu Microsoft Office. 30 września 1985 roku jego pierwsza wersja została wydana dla… komputerów Macintosh. Na Windowsie można go było używać od wersji 2.0, wydanej dwa lata później. Przed wydaniem Excela przez trzy lata Microsoft rozwijał program Multiplan, czyli arkusz kalkulacyjny dla maszyn z systemem CP/M.

Współczesny Excel jest programem bardzo potężnym, który potrafi robić rzeczy niesamowite, o których na co dzień nie myślimy wypełniając tabelki i rysując proste wykresy. Przede wszystkim jest niezłym narzędziem nie tylko do sumowania kolumn, ale i do grafiki wektorowej:

Drawing in Microsoft Excel

Zmiany czasowe, stosowanie różnych funkcji matematycznych i trójwymiarowe wykresy pozwalają na tworzenie atrakcyjnych animacji, jak widoczny poniżej topniejący w czasie zamek. Autor tego arkusza wykorzystał makra i modelowanie dyfuzji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dzięki możliwości wykorzystywania makr i programowaniu w VBA (Visual Basic for Applications) Excel jest też niezłym narzędziem do symulacji zjawisk fizycznych. Na stronie ExcelUnusual.com można znaleźć mnóstwo bardzo ciekawych przykładów, między innymi model Układu Słonecznego i symulator lotu. Wiele projektów można pobrać i samodzielnie uruchomić.

A Basic 3D Flight Simulator in Excel 2003

Przygotowując się do Świąt Bożego Narodzenia można też narysować w Excelu choinkę z mrugającymi światełkami (polecam przewinąć film do 2:30).

Create an Animated Sparkling Christmas Tree In Excel

Znajdziemy też jeden z dowodów na to, że Excel sprawdza się jako platforma programistyczna nie tylko do analizy danych, ale także rozrywki. Niedawno Internet obiegła wieść o tym, że powstaje kopia gry XCOM, w którą będziemy mogli zagrać w Excelu. EXLCOM jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i jest usiany błędami, ale rozwija się całkiem nieźle. Plik można oczywiście pobrać za darmo.

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wcześniej mogliśmy zagrać w darmową Arena.xlsm. Stworzenie gry zajęło 5 miesięcy, trafiła nawet do programu Greenlight, gdzie została uznana przez społeczność za wartą dystrybucji przez Steam.

Indie Quick Look - Arena.XLSM

W arkuszach Excela można oczywiście osadzać inne treści. To całkiem niezły sposób, by przemycić do biura gry flashowe. W Sieci znajdziemy między innymi Prince of Persia, Angry Birds czy Mortal Kombat. Oczywiście do niczego nie namawiam ;-)

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście nie tylko Excel ma ogromne możliwości. Konkurencja też nieźle sobie radzi jako narzędzie dla animatorów:

Stop-Motion Excel (Spreadsheet Animation) - Joe Penna

Można też zagrać w Monopol w Arkuszu Google.

W naszym katalogu aplikacji znajdziecie oczywiście wersję próbną pakietu Office 2016 dla Windowsa i OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)