Haker z Polski skazany. Ukradł m.in. piosenki Eda Sheerana

Haker z Polski skazany. Ukradł m.in. piosenki Eda Sheerana

Ed Sheeran
Ed Sheeran
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Harald Krichel
24.10.2022 06:52

Adrian Kwiatkowski to haker, który za cel obrał sobie muzyków. 23-latek został skazany za kradzież nieopublikowanych wcześniej utworów nagranych przez 89 wykonawców. Łącznie wykradł blisko 1,3 tys. piosenek.

Adrian Kwiatkowski to 23-latek, który na co dzień mieszka w Ipswich w Anglii. Nasz rodak zasłynął z niechlubnego procederu. Ponad trzy lata temu okradł 89 wykonawców z 1263 piosenek, po czym utwory sprzedał za kryptowaluty o wartości ok. 131 tys. funtów. Wśród okradzionych można wymienić takie gwiazdy jak Ed Sheeran.

Dziennikarze serwisu Wirtualne Media poinformowali o fakcie skazania Adriana Kwiatkowskiego, który posługiwał się pseudonimem Spirdark. Po ponad trzech latach śledztwa 23-latek został skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności. Lista stawianych mu zarzutów była dość okazała.

Znalazło się na niej 19 zarzutów. Trzy z nich dotyczyły bezprawnego dostępu do treści na komputerach, dwa posiadania nielegalnie pozyskanych materiałów, 14 sprzedaży treści chronionych prawem autorskim, a jeden zarabiania na nielegalnie posiadanych treściach.

Zdaniem śledczych wykradzione piosenki były sprzedawane w sieci za bitcoiny, co przyniosło przestępcy łączny zysk na poziomie 131 tys. funtów. Joanne Jakymec, szefowa Prokuratury Koronnej w Ipswich zaznaczyła, że Kwiatkowski wykazał się pogardą dla pracy i kreatywności artystów.

Joanne Jakymec zapowiedziała, że sprawa nie skończy się tylko na 18 miesiącach więzienia. Prokuratura ma starać się o odzyskanie zysków osiągniętych z działań przestępczych 23-latka.

Wśród wykradzionych przez Adriana Kwiatkowskiego utworów znalazły się m.in. dwie piosenki Eda Sheerana i 12 piosenek rapera Lil Uzi Vert. Śledczy namierzyli Polaka po tym, jak podczas jednego z włamań nie zamaskował swojego numeru IP. Zabezpieczono siedem urządzeń, na których poza wspomnianą muzyką znajdował się także plik, w którym haker dokładnie opisał sposób, w jaki dokonywał włamań.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)