Hakerzy z Iranu rzadko atakują organizacje w USA. Czasem celem jest tylko wywołanie paniki

Hakerzy z Iranu rzadko atakują organizacje w USA. Czasem celem jest tylko wywołanie paniki

Irańscy hakerzy atakują organizacje z USA tylko w 17 proc. przypadków, fot. Pixabay
Irańscy hakerzy atakują organizacje z USA tylko w 17 proc. przypadków, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
13.01.2020 14:30, aktualizacja: 14.01.2020 10:50

Irańscy hakerzy atakują ostatnio amerykańskie organizacje z nieco innym zamiarem niż zwykle. Jak zwracają uwagę badacze bezpieczeństwa z firmy Check Point, skala ataków po ostatnich wydarzeniach się nie zwiększyła, ale większa ich część realizowana jest przez mniej znanych hakerów, których celem jest często wyłącznie wywołanie paniki.

Jak sugerują statystyki, hakerzy z Iranu atakują przynajmniej 35 dużych, międzynarodowych organizacji tygodniowo. Okazuje się jednak, że tylko 17 procent z nich to organizacje amerykańskie, a liczby w zasadzie nie zmieniły się w stosunku do sytuacji sprzed zamieszania polityczno-wojskowego. 19 procent ataków wycelowanych jest w Turcję, a 7 procent dotyczy celów w Izraelu.

– Liczby te są dość podobne do tych sprzed amerykańskiego ataku – podkreśla Lotem Finkelstein, szef grupy wywiadu cybernetycznego Check Point. – Chociaż relatywnie nie ma zmian w liczbie ataków irańskich grup APT, widzimy więcej niezależnych ataków przeprowadzanych przez prywatnych hakerów, którzy nie są powiązani ze znanym lub oficjalnym podmiotami irańskimi. Ataki te zwykle powodują uszkodzenie publicznych witryn internetowych, a ich celem jest wywołanie paniki bardziej niż realnej szkody.

Nikt nie jest w stanie odróżnić próby wywołanai paniki od prawdziwego ataku hakerów. Nie ryzykuj utraty danych. Zainstaluj odpowiednią ochronę

Badacze zwracają uwagę, że powyższe dane bazują na statystykach gromadzonych przez system ThreatCloud, który śledzi światowe ataki w czasie rzeczywistym. Bazy rozmieszczone są w 180 krajach i ponad 100 tys. organizacji, co daje dobry obraz tego, co dzieje się w internecie w kontekście bezpieczeństwa. Chociaż liczby nie uległy dużej zmianie, sam konflikt USA z Iranem otwiera hakerom drogę do nietypowych metod atakowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)