Hardentools zwiększy bezpieczeństwo Windowsa, wyłączając jego funkcje

Strona głównaHardentools zwiększy bezpieczeństwo Windowsa, wyłączając jego funkcje
01.03.2017 12:13
Hardentools zwiększy bezpieczeństwo Windowsa, wyłączając jego funkcje

Instalacja oprogramowania antywirusowego, konfiguracja firewalla, czy dezaktywacja funkcji śledzenia w przypadku Windowsa 10 to nie wszystko, co można zrobić w celu zadbania o bezpieczeństwo komputera z Windowsem.Przykład stanowi Hardentools – program, dzięki któremu możliwe jest wyłączenie wybranych funkcji systemu, co ma przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa w Windowsie.

Zdaniem twórców, część funkcji systemu Windows, pakietu biurowego Microsoft Office oraz Adobe Acrobata przez zwykłych użytkowników nie jest nigdy wykorzystywana, a jednocześnie stanowić może cel zewnętrznych ataków. Zadaniem Hardentools jest te funkcje wyłączyć, zamykając tym samym część dróg dostępu do komputera.

Jeśli mowa o systemie Windows, program zajmuje się dezaktywacją na trzech obszarach. Na początku wyłączone zostaje środowisko Script Hosts, które odpowiada za interpretację i wykonywanie skryptów. Ma to utrudnić działanie szkodliwego oprogramowania, głównie odpowiedzialnego za szyfrowanie plików, czyli ransomware.

Obsługa sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku
Obsługa sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku

Kolejny element to Wiersz Poleceń: powershell.exe, powershell_ise.exe oraz cmd.exe wywoływane z poziomu Eksploratora, będą po instalacji Hardentools blokowane. Ponadto blokowane jest także automatyczne uruchamianie i odtwarzanie dla zewnętrznych urządzeń, w tym pamięci przenośnych.

W przypadku pakietu biurowego wyłączone zostaną makra, komponenty ActiveX, oraz obsługa obiektów OLE, zaś Adobe Acrobat zubożony będzie o możliwość korzystania ze skryptów JavaScript z poziomu PDF-ów oraz opcję uruchamiania osadzonych w nich dokumentów.

Czy rzeczywiście wykorzystanie Hardentools podniesie nasze bezpieczeństwo, nie wpływając na codzienność prac przy komputerze? To oczywiście zależy od tego, z jakich jego opcji zazwyczaj korzystamy. Aktualnie w programie nie znajdziemy żadnych opcji konfiguracyjnych: albo wyłączamy wszystko, albo nic.

Jeśli zatem wymienione wcześniej narzędzia i funkcje rzeczywiście nie są przez danego użytkownika wykorzystywane, to Hardentools może być świetną propozycją: zamykając opisane furtki dla szkodliwego oprogramowania, zmniejszymy ryzyko udanego ataku. Ostatecznie, jeśli zmienimy zdanie, program pozwoli przywrócić wszystkie funkcje, które wcześniej wyłączył.

Hardentools dostępny jest do pobrania z naszej bazy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)