HitFilm Pro 2017 – efekty specjalne, jakich jeszcze nie było

HitFilm Pro 2017 – efekty specjalne, jakich jeszcze nie było

HitFilm Pro 2017 – efekty specjalne, jakich jeszcze nie było
11.12.2016 14:02

Trudniących się produkcją filmów z efektami specjalnymi, zarówno zawodowo, jak i amatorsko, polecam przetestowanie najnowszej wersji programu HitFilm Pro, dostępnego na Windowsa i macOS. W wersji 2017 programu znajdziemy zaktualizowany system renderowania, nowe efekty wizualne i presety, synchronizację dźwięku, bardziej zaawansowany mikser i wiele innych ciekawych nowości.

Nowa wersja programu to oczywiście obsługa nowych formatów materiałów. Program poradzi sobie z materiałami o 32-bitowej głębi kolorów i rozdzielczości nawet 8K. Praca z 32 bitami na kanał pozwala precyzyjnie dostosować kolory z zachowaniem płynnych gradientów i bez przycinania. Co więcej, HitFilm 2017 poradzi sobie z materiałami GoPro CineForm 10- i 12-bitowymi na Windowsie i Apple ProRes na Macu, a także 32-bitowymi, zmiennoprzecinkowymi OpenEXR. Program pozwala też na pracę z materiałami 360°, odtwarzać podgląd, a także dodawać do nich napisy o odpowiednim kształcie. Można także symulować charakterystyczne zakrzywienia obrazu przez szerokokątne kamerki sportowe, co pozwala na tworzenie wyjątkowych ujęć, udających amatorskie, sportowe nagrania.

Obraz

Renderowanie jest jednym z najważniejszych zadań programu do tworzenia efektów specjalnych, a w HitFilmie 2017 sporo się w tej dziedzinie zmieniło. Przede wszystkim program obsługuje teraz więcej formatów modeli, w tym FBX (Filmbox), OBJ, LWO, ABC (Alembic) i 3DS. Cieszy zwłaszcza ten ostatni, bo dzięki niemu możliwa będzie płynna wymiana zasobów między HitFilmem a 3ds Max i Mayą. Dla wszystkich warstw ujęcia można przygotować mapy głębi, co znacznie ułatwia tworzenie fotorealistycznych, przestrzennych ujęć z wieloma modelami.

Obsługa dźwięku w HitFilm 2017 zyskała bardzo dużo dzięki nowym możliwościom miksera. Można dzięki niemu wyciąć zbędne dźwięki z tła, dopasować balans, dodać efekty i tak dalej. Przejścia między scenami można uczynić bardziej płynnymi dzięki J-cięciom i L-cięciom, używanym w branży. Najbardziej cieszy jednak możliwość automatycznego synchronizowania ścieżki dźwiękowej z obrazem, co jest niezwykle przydatne przy łączeniu nagrań z kamery lub lustrzanki z plikiem dźwiękowym z innego urządzenia.

Nowa wersja to także nowe wtyczki. Jedną z najważniejszych jest wielokrotnie nagradzana mocha, używana do planarnego śledzenia fragmentów obrazu. Dzieki temu można relatywnie szybko tworzyć maski bazujące na poruszających się obiektach. Program daje też lepszą kontrolę nad śledzeniem z użyciem wbudowanych mechanizmów. Ciekawostką jest integracja z programem Vegas Pro 14, dzięki czemu można przenosić projekty między programami bez żadnej konwersji.

Obraz

Sporo zmian znalazło się też w interfejsie programu. Podczas korekty barw można korzystać na przykład z wielu sposobów prezentacji widma, jak histogram, wektoroskop i waveform. Program dorobił się też możliwości kolejkowania plików do eksportu i możliwości zapisywania predefiniowanych ustawień dla tej czynności. HitFilm 2017 został też dostosowany do pracy na różnych monitorach, w tym UHD, Retina i różne rozdzielczości HiDPI na Windowsie.

Wersja Pro HitFilma 2017 dostarczana jest z kolekcją wtyczek, w tym Boris FX 3D Objects i Boris FX Title Studio. Nie brak też nowych efektów, które znajdziemy w bogatej kolekcji programu HitFilm.

Obraz

HitFilm dostępny jest w dwóch wersjach: Pro i Express. Wersja Express jest dostępna za darmo, przeznaczona dla hobbystów i do nauki. Płatna wersja Pro, którą można przetestować po pobraniu z naszej bazy (Windows, macOS) kierowana jest do profesjonalistów i zespołów tworzących efekty specjalne dla produkcji kinowych.

W naszej bazie programów znajdziecie także wersję demonstracyjną nowego pakietu wtyczek HitFilm Ignite 2017 (Windows, macOS), zawierającego różne efekty dla programów Adobe After Effects CC, Adobe Premiere Pro CC, Apple Final Cut Pro X, Apple Motion, Avid Media Composer, DaVinci Resolve 11/12, Grass Valley EDIUS 8, Sony Catalyst Edit, NUKE 9 i VEGAS Pro 14. Dzięki Ignite można korzystać ze świetnych narzędzi z programu HitFilm Pro w swoim ulubionym programie do montażu i efektów wideo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)