HP przejmie firmę Palm

HP przejmie firmę Palm

Grzegorz Niemirowski
29.04.2010 03:52, aktualizacja: 29.04.2010 04:46

HP, największy producent komputerów na świecie, zakupi w najbliższym czasie firmę Palm.

Obie firmy ogłosiły zawarcie porozumienia, które doprowadzi do przejęcia Palma przez HP. Skala możliwości i zasobów pozwoli HP wykorzystać platformę webOS firmy Palm do odważnego wejścia na rynek smatfonów i innych urządzeń mobilnych. Palm może pochwalić się dopracowaną wielozadaniowością oraz dopracowanym mechanizmem wymiany danych między aplikacjami. HP zaoferuje 5,70 USD za akcję Palma, 20% więcej od aktualnej ceny rynkowej. Ustali to całkowitą cenę sprzedaży na kwotę 1,2 miliarda dolarów. Transakcja ma zostać zakończona do 31 lipca.

Firma Palm powstała w 1992 roku. Rok później stworzyła urządzenie typu PDA o nazwie Zoomer, które jednak nie odniosło sukcesu. Przetrwała dzięki skupieniu się na oprogramowaniu synchronizacyjnym dla urządzeń HP oraz swoim narzędziu Graffiti rozpoznającym pismo odręczne. Palm został przejęty przez U.S. Robotics w 1995 roku a potem stał się częścią 3Com gdy firma ta kupiła U.S. Robotics. W 2000 roku 3Com wydzielił Palm jako oddzielną firmę. Ta z kolei w 2002 stworzyła firmę PalmSource mającą rozwijać system Palm OS. Rok później dział sprzętowy Palma połączył się z Handspring i zmienił nazwę na palmOne. W roku 2005 palmOne wrócił do nazwy Palm a pod koniec roku firma ACCESS kupiła PalmSource. Rok 2006 przyniósł odkupienie przez Palm praw do kodu źródłowego Palm OS Garnet od ACCESS i faktyczne zjednoczenie firmy, która teraz produkowała zarówno sprzęt jak i oprogramowanie.

Nie tylko historia struktury firmy była burzliwa. Także jej produkty raz odnosiły duże sukcesy a raz okazywały się być porażką. W czasie bańki dotcomów akcje Palma należały do najdroższych by po jej pęknięciu stracić 90% swojej wartości. Do najbardziej znanych urządzeń firmy Palm należą PDA z rodziny Treo, których powstało 19 różnych modeli. Jednym z najnowszych urządzeń jest Pre, posiadający wiele funkcji podobnych do występujących w iPhone.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)