HP wymusza aktualizację drukarek. Zamienniki tuszów zablokowane

HP wymusza aktualizację drukarek. Zamienniki tuszów zablokowane

HP wymusza na użytkownikach stosowanie oryginalnych tuszów.
HP wymusza na użytkownikach stosowanie oryginalnych tuszów.
Źródło zdjęć: © Drukarka
Paweł Maziarz
18.05.2023 10:34

Firma HP zdalnie zaktualizowała oprogramowanie w drukarkach z serii OfficeJet i Officejet Pro. Użytkownicy sprzętu informują o problemach, bo wymuszona aktualizacja skutkowała blokadą urządzeń działających z zamiennikami tuszów.

HP wymusza aktualizację drukarek

Komunikat o błędzie, który wyświetlił się na drukarce.
Komunikat o błędzie, który wyświetlił się na drukarce.© Reddit | grhhull

Użytkownik miał wymienić żółty tusz w swojej 3,5-letniej drukarce, jednak zobaczył na niej informację o blokadzie działania ze względu na stosowanie nieoryginalnego wkładu. Po konsultacji z producentem, użytkownik dowiedział się, że błąd jest spowodowany ostatnią aktualizacją, która jest wprowadzana do wszystkich modeli.

grhhull nie kryje oburzenia całą sytuacją (szczególnie, że sprzęt już nie jest objęty gwarancją, więc producent nie ma obowiązku odpowiadać za jego poprawne działanie). Sam mówi, że "to nic innego, jak zmuszanie ludzi do zakupu oryginalnych atramentów od HP".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

HP tłumaczy blokadę zamienników tuszów

Temat blokowania zamienników tuszów w drukarkach HP jest znany co najmniej od kilku lat - głownie chodzi o konstrukcje z serii OfficeJet i Officejet Pro. Producent stosuje w swoich modelach technologię Dynamic Security, która pozwala na użytkowanie wkładów tylko z oryginalnym chipem swojej produkcji. Nieoryginalne materiały mogą nie działać lub działać, ale być blokowane w późniejszym terminie.

Producent tłumaczy decyzję ochroną własności intelektualnej i chęcią zapewnienia klientom możliwie najlepszej jakości użytkowania sprzętu. Co ważne, informacje o wykorzystaniu takiego rozwiązania znajdują się na stronie produktowej oraz w specyfikacji danego urządzenia, więc klient (w teorii) powinien być świadomy takiego rozwiązania. Warto również dodać, że technologia Dynamic Security pozwala na używanie nowych, oryginalnych tuszów, ale też regenerowanych i ponownie napełnianych wkładów (wykorzystujących chipy HP).

W sieci nie brakuje głosów krytyki takiego rozwiązania. Na platformie Reddit użytkownicy wskazują na konieczność zakupu drogich, oryginalnych materiałów, co nie jest wymogiem w produktach konkurencyjnych marek. Przykładowo firma Canon sama zachęca użytkowników do stosowania nieoryginalnych materiałów.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)