Huawei 5G ocenione przez Włochy jako zagrożenie dla bezpieczeństwa

Strona głównaHuawei 5G ocenione przez Włochy jako zagrożenie dla bezpieczeństwa
21.12.2019 17:30
Huawei 5G to według włoskiej komisji zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Huawei 5G to według włoskiej komisji zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Redakcja
Redakcja
bDYhrKuu

Europa, przygotowując się do uruchomienia standardu 5G na swoim terytorium, debatuje o bezpieczeństwie narodowym. W centrum tych rozmów od dawna stoi Huawei – chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego. Teraz sceptycyzmem co do bezpieczeństwa chińskiej technologii wykazały się Włochy.

bDYhrKtN

Narrację braku zaufania do Huaweia rozpoczęły oczywiście Stany Zjednoczone. Na początku grudnia prezydent USA Donald Trump stwierdził, że firma z Shenzen stanowi zagrożenie dla USA i sojuszników z NATO. Ponadto NATO wydało w tym czasie deklarację uznającą rosnący wpływ Chin i oświadczającą, że Sojusz Północnoatlantycki będzie wspólnie zajmował się problemami i korzyściami płynącymi z tego wzrostu.

Rozważyć wykluczenie Huaweia

W ślad za USA poszedł teraz kraj z Półwyspu Apenińskiego. Obawy zawarte są w raporcie włoskiej parlamentarnej komisji bezpieczeństwa COPASIR.

Komisja zaleciła włoskim ustawodawcom usunięcie Huaweia i ZTE (inny producent z Chin) z listy firm dostarczających sprzęt sieciowy 5G w kraju i poprawienie standardów bezpieczeństwa dotyczących dostępu do takiego sprzętu.

bDYhrKtP

Jednocześnie COPASIR podkreśliła, że względy ekonomiczne nie powinny być decydujące przy wyborze sprzętu sieciowego. Komisja twierdzi, że nie jest wiarygodnym, jakoby Huawei był w stanie działać swobodnie, będąc jednocześnie pod wpływem chińskich władz.

ZTE i Huawei silne we Włoszech

ZTE i Huawei mają silną pozycję we Włoszech. Pierwsza z tych firm utworzyła centrum badań i rozwoju 5G w L'Aquila. Huawei rozpoczął już testy 5G w Mediolanie, Matera i Bari, i również posiada centra badawcze w tym kraju.

Udostępnij:
bDYhrKuL