Huawei o domniemanym sojuszu przeciwko Google: "Nic takiego nie robimy, ale..."

Strona głównaHuawei o domniemanym sojuszu przeciwko Google: "Nic takiego nie robimy, ale..."
28.02.2020 10:50
fot. dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
fot. dobreprogramy (Piotr Urbaniak)

– Nic takiego nie robimy, ale konsekwentnie pracujemy nad własną platformą Huawei Mobile Services i sklepem AppGallery – odpowiedział prezes Huawei Consumer BG. Richard Yu, zapytany przez dziennikarzy o domniemany sojusz chińskich firm przeciwko Google'owi. Tak skomentował lutowe doniesienia Reutersa o Global Developer Service Alliance (GDSA).

Według informacji, do których dotarł Reuters, Huawei miał współpracować z Xiaomi, Oppo i Vivo, aby wyeliminować z chińskich smartfonów Usługi Google i przejść na jakieś własnościowe rozwiązanie. Ale żaden z rzekomo zaangażowanych producentów tych rewelacji nie potwierdził. Poza Huawei, który długo nie chciał w ogóle komentować sprawy. Wyłamał się prezes Richard Yu na Q&A w Barcelonie, w którym to uczestniczyła również redakcja dobrychprogramów.

Yu kategorycznie zaprzeczył, jakoby Huawei brał udział w tworzeniu Global Developer Service Alliance (GDSA) z Xiaomi, Oppo i Vivo. – Wiem o tych doniesieniach, jednak nie są zgodne z prawdą – zapewnił wszystkich obecnych. – Huawei intensywnie pracuje nad rozwojem własnej platformy, czego dowodem jest chociażby nowe hasło "Odkrywaj w AppGallery", a także nawiązuje współpracę z kolejnymi deweloperami, ale to w 100 proc. autonomiczne działania – dodał.

Tak więc wygląda na to, że zapowiedzi chińskiej krucjaty przeciwko platformie Google'a były przedwczesne, co jednak nie oznacza, że w Shenzhen chcą się komukolwiek podporządkowywać. Wprost przeciwnie – z dalszych słów Richarda Yu, który chętnie podkreślał niezależność, można wnioskować, że Huawei chce iść w stronę maksymalnej samowystarczalności.

Jeszcze przed sesją Q&A, na otwartej konferencji prasowej, Richard Yu przedstawił nowy program ekosystemowy 1+8+N. Chodzi tu o to, aby jeden smartfon Huawei mógł sprawnie łączyć się i synchronizować dane ze wszystkimi innymi urządzeniami tego producenta (AR/VR, tabletem, komputerem, TV, zegarkiem, głośnikiem, terminalem w pojeździe i słuchawkami) poprzez funkcję Huawei Share, a następnie sterować niezliczoną liczbą urządzeń internetu rzeczy dzięki autorskiemu interfejsowi HiLink. Trochę nawet zapachniało tu chęcią izolacji, przyznajcie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)