Huawei o domniemanym sojuszu przeciwko Google: "Nic takiego nie robimy, ale..."

Huawei o domniemanym sojuszu przeciwko Google: "Nic takiego nie robimy, ale..."

fot. dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
fot. dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Piotr Urbaniak
28.02.2020 10:50

– Nic takiego nie robimy, ale konsekwentnie pracujemy nad własną platformą Huawei Mobile Services i sklepem AppGallery – odpowiedział prezes Huawei Consumer BG. Richard Yu, zapytany przez dziennikarzy o domniemany sojusz chińskich firm przeciwko Google'owi. Tak skomentował lutowe doniesienia Reutersa o Global Developer Service Alliance (GDSA).

Według informacji, do których dotarł Reuters, Huawei miał współpracować z Xiaomi, Oppo i Vivo, aby wyeliminować z chińskich smartfonów Usługi Google i przejść na jakieś własnościowe rozwiązanie. Ale żaden z rzekomo zaangażowanych producentów tych rewelacji nie potwierdził. Poza Huawei, który długo nie chciał w ogóle komentować sprawy. Wyłamał się prezes Richard Yu na Q&A w Barcelonie, w którym to uczestniczyła również redakcja dobrychprogramów.

Yu kategorycznie zaprzeczył, jakoby Huawei brał udział w tworzeniu Global Developer Service Alliance (GDSA) z Xiaomi, Oppo i Vivo. – Wiem o tych doniesieniach, jednak nie są zgodne z prawdą – zapewnił wszystkich obecnych. – Huawei intensywnie pracuje nad rozwojem własnej platformy, czego dowodem jest chociażby nowe hasło "Odkrywaj w AppGallery", a także nawiązuje współpracę z kolejnymi deweloperami, ale to w 100 proc. autonomiczne działania – dodał.

Tak więc wygląda na to, że zapowiedzi chińskiej krucjaty przeciwko platformie Google'a były przedwczesne, co jednak nie oznacza, że w Shenzhen chcą się komukolwiek podporządkowywać. Wprost przeciwnie – z dalszych słów Richarda Yu, który chętnie podkreślał niezależność, można wnioskować, że Huawei chce iść w stronę maksymalnej samowystarczalności.

Jeszcze przed sesją Q&A, na otwartej konferencji prasowej, Richard Yu przedstawił nowy program ekosystemowy 1+8+N. Chodzi tu o to, aby jeden smartfon Huawei mógł sprawnie łączyć się i synchronizować dane ze wszystkimi innymi urządzeniami tego producenta (AR/VR, tabletem, komputerem, TV, zegarkiem, głośnikiem, terminalem w pojeździe i słuchawkami) poprzez funkcję Huawei Share, a następnie sterować niezliczoną liczbą urządzeń internetu rzeczy dzięki autorskiemu interfejsowi HiLink. Trochę nawet zapachniało tu chęcią izolacji, przyznajcie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)