Huawei przygotowuje się do debiutu na rynku PC. Płytę główną i procesor już ma

Huawei przygotowuje się do debiutu na rynku PC. Płytę główną i procesor już ma

Huawei przygotowuje się do debiutu na rynku PC. Płytę główną i procesor już ma
Piotr Urbaniak
05.05.2020 10:47

Huawei pracuje nad wdrożeniem autorskiego systemu HarmonyOS w komputerach osobistych – donosi serwis Huawei Central. Ponoć w Chinach pierwszy sprzęt z tym oprogramowaniem pojawi się jeszcze przed końcem 2020 roku.

Jeszcze na Huawei Developer Conference 2019 (HDC 2019), gdzie po raz pierwszy oficjalnie przedstawiono HarmonyOS, Huawei pokazał przybliżony harmonogram rozwoju swojego systemu. Wynikało z niego, że właśnie w 2020 roku pojawi się wersja 2.0, która zapoczątkuje obsługę komputerów osobistych. Według źródła, producent z Shenzhen jest na ostatniej prostej, aby zaprezentować pierwsze wyprodukowane w 100 proc. samodzielnie pecety.

Jak zauważono, Huawei może w tym celu wykorzystać płytki deweloperskie serwerowych procesorów Kunpeng 920. Mają one bowiem zbliżony format do standardowych płyt głównych mATX.

Obraz

Specyfikacja platformy bazowej obejmuje procesor z czterema lub ośmioma rdzeniami w modelu programowym ARMv8, o taktowaniu 2,6 GHz, cztery sloty UDIMM DDR4-2400 (do 64 GB RAM) i przyzwoity zestaw interfejsów i kontrolerów. Jest to m.in. sześć złączy SATA 3.0, dwa M.2, a także PCI Express 3.0 w wariantach x16, x4 oraz x1. Jest też karta sieciowa LAN, cztery USB 3.0 oraz dwa USB 2.0. Krótko mówiąc: niemalże kompletny komputer.

Po dodaniu karty graficznej i uzupełnieniu oczywistych braków (RAM, dyski, itd.), teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby trafił na rynek konsumencki. Poza brakiem oprogramowania, co zrozumiałe. Ale to, zdaniem Huawei Central, zobaczymy już w okolicach września na HDC 2020.

Obraz

Czym więc miałby być domniemany Huawei PC? Odpowiedź brzmi: relatywnie niedrogim komputerem osobistym na potrzeby lokalnego, chińskiego odbiorcy. Być może także urzędów, bo jednak całkowicie własny łańcuch dostaw daje rewelacyjną możliwość kontroli.

Niezbędną technologię już mają. Ba, przypomnijmy tu jeszcze o architekturze Da Vinci stosowanej nominalnie w akceleratorach AI, a możliwej do łatwego użycia w karcie graficznej (przetwarzanie masowo równoległe). Pozostaje tylko cierpliwie czekać na dalszy rozwój spraw.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)