Huawei szuka alternatywy dla Androida. Zaeksperymentuje z odmianą Sailfish OS

Huawei szuka alternatywy dla Androida. Zaeksperymentuje z odmianą Sailfish OS

Możliwa współpraca z Rosjanami, tot. Shutterstock.com
Możliwa współpraca z Rosjanami, tot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak
27.08.2019 11:39, aktualizacja: 27.08.2019 12:27

Choć Huawei najchętniej pozostałby przy Androidzie, wciąż napięte stosunki z rządem USA zmuszają chińskiego giganta do poszukiwania alternatyw. Ponoć najświeższa z nich ma być testowana we współpracy z rosyjskim rządem przy datowanym na 2020 rok spisie ludności.

Po Huawei Developers Conference 2019 wiemy, że producent z Shenzhen dysponuje mikrosystemem Harmony dla rozwiązań internetu rzeczy i urządzeń inteligentnych, takich jak galanteria. To jednak w żadnym stopniu nie rozwiązuje problemu ze smartfonami i tabletami, a więc sprzętem o znacznie bardziej zaawansowanej architekturze, który wymaga chociażby setek sterowników.

Tymczasem spór Huawei z rządem USA pozostaje nierozwiązany. W czerwcu na szczycie G20 w Osace Donald Trump obiecał prezydentowi Chin, Xi Jinpingowi, że zdejmie narzucone sankcje. Jednak nie zrobiono tego wprost, a wprowadzając tzw. licencję specjalną, o którą musi ubiegać się każdy amerykański podmiot chętny na współpracę z Huawei.

Departament Handlu USA otrzymał 50 wniosków w tej sprawie. Tyle że postanowił je zamrozić, tłumacząc swoją decyzję podjęciem gospodarczych działań odwetowych przez Chińczyków. Efekt jest taki, że nadchodzący Mate 30 wciąż nie ma certyfikatu Google Play.

360 tys. tabletów z Aurora OS dla Rosjan

Jak donosi XDA Developers, Huawei realizuje obecnie zamówienie rosyjskiego rządu na 360 tys. tabletów, które mają zostać wykorzystane podczas spisu ludności w 2020 roku. Po stronie Rosjan za umowę odpowiada lokalny operator komórkowy Rostelecom. Ten właśnie operator ma w portfolio system Aurora OS, będący modyfikacją Sailfish OS, mobilnej dystrybucji Linuksa. Czyli coś, powiedzmy, w odróżnieniu od Harmony rzeczywiście mogącego zastąpić Androida – też Linuksa.

Według ujawnionych informacji, niniejsze zamówienie może być tylko próbą przetarcia szlaków dla szerszej współpracy Huawei z Rosjanami, której owocem miałoby być wdrożenie Aurory w większej liczbie urządzeń, również tych stricte konsumenckich. Póki co system Aurora OS nie jest oferowany na żadnym publicznie dostępnym urządzeniu, ale to przecież łatwo może się zmienić.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)