Huawei zostanie ułaskawiony? Amerykanie potrzebują pomocy z siecią 5G

Huawei zostanie ułaskawiony? Amerykanie potrzebują pomocy z siecią 5G

/Fot. GettyImages
/Fot. GettyImages
Arkadiusz Stando
08.05.2020 11:19, aktualizacja: 08.05.2020 16:30

Według informacji zdobytych przez dziennikarzy agencji Reuters, firma Huawei może zostać częściowo ułaskawiona przez rząd USA. Departament Handlu Stanów Zjednoczonych wprowadza nowe rozporządzenie, wedle którego chińska firma miałaby uzyskać możliwość budowy infrastruktury sieci 5G.

Wiele amerykańskich przedsiębiorstw sporo straciło na tzw. banie na Huawei. Szczególnie Google nie pochwalał decyzji władz Stanów Zjednoczonych o zablokowaniu możliwości współpracy z chińskim przedsiębiorstwem. Na blokadzie fatalnie wyszły obie strony konfliktu. Teraz najwyraźniej Amerykanie nabrali pokory.

Huawei powoli radzi sobie z restrykcjami. Wczoraj oficjalnie poinformowano o dodaniu aplikacji mBanku do sklepu z aplikacjami chińskiej firmy. Stany Zjednoczone aktualnie tylko tracą na braku porozumienia z Huawei. Dowodzą tego szczególnie spotkania, podczas których opracowywano standardy jakie należy wprowadzić, aby zbudować infrastrukturę sieci 5G.

Podczas tych spotkań opracowywano protokoły i specyfikacje techniczne, które miały pozwolić wspólnie korzystać z sieci 5G urządzeniom różnych firm. Głównie głos zabierali przedstawiciele firmy Huawei, podczas gdy amerykańscy inżynierowie siedzieli w milczeniu. To wiele wyjaśnia, dlaczego Departament Handlu Stanów Zjednoczonych pragnie ułaskawienia dla chińskiej firmy.

Mija rok - czy Huawei zostanie częściowo ułaskawiony?

W maju ubiegłego roku Departament Handlu USA umieścił firmę Huawei na liście podmiotów, z którymi nie wolno współpracować amerykańskim przedsiębiorcom. Minęło 12 miesięcy, a ten sam departament pracuje nad nowym rozporządzeniem, które ma zezwolić na udział Huawei przy budowie infrastruktury sieci 5G.

Podobno projekt jest poddawany ostatecznym analizom w Departamencie Handlu. Jeśli teraz zostanie zatwierdzony, będą musiały przyjąć go również inne agencje rządowe. Cały proces może więc jeszcze potrwać i nie jest pewne, czy zostanie zaakceptowany przez pozostałe organy rządu.

Reuters powołuje się na dwa różne źródła pochodzące z Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych. Informacja nie jest więc jeszcze pewna, ale jej pochodzenie zwiększa wiarygodność. Zmiana w prawie ma pozwolić Huawei pracować nad siecią 5G, ale w kwestii smartfonów i innego sprzętu nic się nie zmieni.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)