Hybrydowy Firefox specjalnie dla Windows 10? Mozilla rozważa taką edycję

Hybrydowy Firefox specjalnie dla Windows 10? Mozilla rozważa taką edycję

Hybrydowy Firefox specjalnie dla Windows 10? Mozilla rozważa taką edycję
Redakcja
06.03.2015 21:04, aktualizacja: 06.03.2015 21:55

Wprowadzone do Windows 10 aplikacje uniwersalne, jakie będą działać zarówno na komputerach stacjonarnych jak i tabletach czy smartfonach są szansą na rozwój zewnętrznego oprogramowania. Swoje zainteresowanie taką platformą wyraziła Mozilla, której programiści rozważają propozycję przygotowania Firefoksa w wersji zgodnej z platformą promowaną przez Microsoft. To nadzieja dla użytkowników, którzy obecnie korzystają z Windows Phone.

Szczegóły dotyczące tzw. aplikacji uniwersalnych poznaliśmy na konferencji MWC – mają one zostać ujednolicone i działać na całej grupie urządzeń, stanowiąc zarazem tylko jeden program umieszczony w sklepie Microsoftu. Dzięki takiemu rozwiązaniu dana aplikacja jest dostępna na wiele urządzeń, pozwala również na sterowanie za pomocą różnych form i może zintegrować się z asystentem Cortana. Przy takim rozwiązaniu Firefox stałby się dostępny dla platformy, na której obecnie nie występuje, czyli mobilnej wersji Windowsa.

Obraz

Warto wspomnieć, że nie byłaby to pierwsza próba Mozilli przygotowania aplikacji stworzonej z myślą o nieco nietypowym systemie i środowisku Microsoftu. Już w przypadku Modern UI prowadzone były prace nad specjalnym trybem dostosowanym do tego rozwiązania i pozwalającym na znacznie wygodniejszą obsługę za pomocą dotyku. Niestety prace ciągle się przeciągły, terminy były przesuwane. Choć wersje testowe pozwalały skorzystać z naprawdę ciekawego rozwiązania, ostatecznie Mozilla postanowiła porzucić projekt Firefoksa dla Modern UI. Zadecydowano wtedy, że perspektywy platformy Modern są zbyt słabe, aby warto było inwestować w nią swój czas i siły programistyczne.

Patrząc na obecną sytuację sklepu dostępnego w systemach Windows 8/8.1 trzeba przyznać, że decyzja Mozilli podjęta przed rokiem była trafna – choć aplikacji przybywa, sytuacja się nie zmienia, bo nadal brakuje w nim tworów naprawdę wartościowych. Windows 10 wraz ze swoimi aplikacjami uniwersalnymi może sytuację tę nareszcie zmienić, bo te same programy będą dostępne na wielu urządzeniach, możliwe będzie również przełączanie się pomiędzy trybem desktopowy i tabletowym. Dla Mozilli byłaby to szansa na dodatkową promocję swojej przeglądarki, a przecież nie każdy użytkownik będzie chciał używać dobrze zapowiadającego się Spartana bądź Internet Explorera. Wielu za sprawą choćby dostępności synchronizacji przesiadłoby się na Firefoksa już teraz, tyle tylko, że nie jest on dostępny dla Windows Phone.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, czy powstanie taka wersja Firefoksa. Nieznane są także plany największego konkurenta, czyli firmy Google. Interfejs Modern UI został przez nią wykorzystany do stworzenia specjalnego trybu w przeglądarce Google Chrome, który na swój sposób imituje używanie systemu Chrome OS i powoduje, że używanie głównego systemu Windows może stawać się dla wielu użytkowników po prostu nieprzydatne. Uniwersalne aplikacje raczej nie będą mogły zostać wykorzystane w taki sam sposób. Pytanie jednak brzmi, czy Google postanowi to wykorzystać, czy jednak zignoruje tak, jak całą platformę Windows Phone.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)