reklama

iOS 11 wprowadził zdjęcia HEIC. Jak je obejrzeć na komputerze?

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Dzisiejsze udostępnienie iOS-a 11 oznacza między innymi, że miliony osób zaczną zapisywać zdjęcia w kontenerze HEIF. Może to powodować problemy, gdyż jak każdy nowy format, nie jest obsługiwany przez wiele popularnych programów. Jak więc otworzyć zdjęcia z rozszerzeniem .heic na komputerze?

Zacząć trzeba od tego, że iOS 11 może automatycznie zapisywać zdjęcia na komputerze (Macu lub PC) po podłączeniu iPhone'a kablem. W ustawieniach (Ustawienia → Aparat) można wybrać opcję „Automatyczny” – wtedy iPhone sam przekonwertuje zdjęcia do formatu czytelnego dla odbierającego systemu. Dla Windowsa wybrany zostanie JPEG. Można też w ogóle wyłączyć zapisywanie zdjęć i filmów w nowym kontenerze, jednak wiąże się to z zajmowaniem przez nie większej ilości miejsca i kilkoma innymi ograniczeniami.

Problemy pojawią się, jeśli chcemy przesłać pliki przez zewnętrzną aplikację, na przykład zrobić ich kopię zapasową na OneDrive, lub edytować w zewnętrznym programie. O ile wiele dysków w chmurze poradzi sobie z otwarciem kontenera, Microsoft został nieco w tyle. Nie obejrzymy też tych zdjęć w domyślnej aplikacji na Windowsie 10 po synchronizacji.

Prawdopodobnie najłatwiejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z konwertera online, dostępnego na stronie heictojpg.com. Prosta strona pozwala załadować do 30 zdjęć i przetwarza je zupełnie za darmo do formatu JPEG. Po zakończeniu przetwarzania można pobrać plik wynikowy – zwykle większy niż wysyłany HEIC.

Za stroną stoją autorzy konwertera Beamr i programu JPEGMini.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama