IBM Watson pomaga lekarzom: planuje leczenie raka szybciej niż onkolog

IBM Watson pomaga lekarzom: planuje leczenie raka szybciej niż onkolog

IBM Watson pomaga lekarzom: dopasowuje leczenie raka nie gorzej niż onkolog
IBM Watson pomaga lekarzom: dopasowuje leczenie raka nie gorzej niż onkolog
02.12.2019 13:10

Sueprkomputer IBM Watson wygrał teleturniej Va Banque (Jeopardy!) w 2011 roku i od tamtej pory jest symbolem sztucznej inteligencji. W 2013 roku Watson zaczął studiować medycynę, by móc wspierać lekarzy. Wysiłki nie poszły na marne. Po pierwszych testach widać, że sztuczna inteligencja może oszczędzić mnóstwo czasu lekarzom i pacjentom wymagającym złożonych kuracji.

Testy były prowadzone w Peter MacCallum Cancer Centre w Melbourne. Pomoc Watsona pozwoliła znacząco skrócić czas wymagany na dobranie leczenia dla każdego pacjenta.

Watson się nie myli na 92 proc.

IBM Watson uczył się między innymi na historii choroby 102 pacjentów, cierpiących na raka płuc. Dla chorych dostępnych jest 10 sposobów leczenia. Wybór odpowiedniej ścieżki jest bardzo pracochłonny i wymaga od lekarza analizy ogromu złożonych czynników. W miarę zdobywania wiedzy medycznej proces jest coraz bardziej skomplikowany. Ręczne dopasowanie leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta zajmuje wiele godzin i na pewno się nie skróci.

Watson pracował z onkologami przez pół roku. Podczas testów klinicznych pomagał dobrać leczenie dla pacjentów. W porównaniu do lekarzy z krwi i kości Watson wykazał się skutecznością na poziomie 92 proc., przy czym pracuje znacznie szybciej.

Podczas podobnych testów w Stanach Zjednoczonych, Watson sprawdzał, czy pacjenci spełniają kryteria wymagane do konkretnego leczenia. Lekarzowi ten proces zajmuje średnio godzinę i 50 minut, Watson robił to w 24 minuty. Wtedy jednak robił to gorzej – skuteczność Watsona wynosiła tylko 78 proc.

Czy Watson dostanie pracę w szpitalu?

Lekarze widzą spory potencjał dla zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie. W jednym z testów Watson musiał pracować z danymi chorych z różnymi stadiami nowotworów płuc i na różnych etapach leczenia, co dodatkowo komplikowało proces.

Testy kosztowały rząd stanu Wiktoria 124 mln dolarów australijskich (329 mln zł). Był to pierwszy test Watsona w kraju. Zebrane podczas eksperymentu doświadczenie zostało przekazane firmie IBM, która będzie teraz ulepszała oprogramowanie Watsona. Centrum onkologi w Melbourne będzie w tym pomagać.

Watson zapewne zostanie „zatrudniony” w Peter MacCallum Cancer Centre, ale nie od razu. Centrum zaczeka na wprowadzenie systemu elektronicznych kartotek medycznych, by móc w czasie rzeczywistym wymieniać dane z innymi placówkami i usunąć duplikaty.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)