ICANN zgadza się na nowe znaki w rozszerzeniach domen

Strona głównaICANN zgadza się na nowe znaki w rozszerzeniach domen
31.10.2009 17:13
Redakcja
Redakcja

Organizacja ICANN sprawująca kontrolę m.in. nad systemem adresów internetowych nareszcie podjęła decyzję umożliwiającą już wkrótce istnienie rozszerzeń domen składających się ze znaków spoza alfabetu łacińskiego.

Plan został jednogłośnie zatwierdzony w ostatnim dniu konferencji zorganizowanej przez ICANN w Seulu. Dzięki niemu już od 16 listopada możliwe będzie ubieganie się o przyznanie domeny najwyższego poziomu (.pl, .de itp.) zapisanej z użyciem ojczystych znaków. Mowa tutaj o znakach charakterystycznych dla cyrylicy, greki, języka chińskiego czy arabskiego. Wcześniej ICANN umożliwiał rejestrację domen, które w samej nazwie posiadały niełacińskie znaki, jednak rozszerzenie domeny musiało już składać się z liter alfabetu łacińskiego.

ICANN uzasadnił swoją decyzje faktem, że zmiana jest niezbędna by zwiększyć ilość osób korzystających z Internetu w regionach, w których ludzie nie rozumieją języka angielskiego. Choć język ten jest bardzo popularny w krajach azjatyckich, miliony ludzi zamieszkujących je posługuje się wyłącznie językiem ojczystym, co daje im poczucie ograniczenia w Internecie. Przedstawiciele ICANN powiedzieli, że dyskusja na temat w pełni międzynarodowych rozszerzeń domen trwa już od czasów powstania organizacji, a decyzja została podjęta po latach intensywnych badań technicznych.

Zmiany będą początkowo widoczne jedynie w przypadku domen krajowych, takich jak na przykład .ru (Rosja) czy .kr (Korea). Najważniejsze domeny najwyższego poziomu - .com, .net, .org na razie nie znajdą swoich niełacińskich odpowiedników.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)