IDF: napędzany Atomem komputerek Edison już dostępny dla wynalazców i przedsiębiorców

IDF: napędzany Atomem komputerek Edison już dostępny dla wynalazców i przedsiębiorców

09.09.2014 21:29, aktualizacja: 10.09.2014 11:43

W styczniu tego roku, podczas targów CES, Intel Po raz pierwszypublicznie pokazałprototyp Edisona, czyli kompletnego komputera wielkości karty SD, zpamięcią, czipem radiowym i kompletem interfejsów, zużywającyekstremalnie małe ilości energii. Wtedy nie powiedziano, kiedyEdison pojawi się na rynku. Dowiedzieliśmy się tego dzisiaj.

Szef Intela Brian Krzanich, podczas dzisiejszej prezentacjiotwierającej Intel Developer Forum, zaskoczył zgromadzonych. Edisonjest już dostępny w sprzedaży. Komputerek pomyślany jakorozwiązanie dla wynalazców, przedsiębiorców i projektantówurządzeń przeznaczonych na rynek konsumencki, w zamyśle Intela mauprościć prace nad nowymi, innowacyjnymi urządzeniami –elementami Internetu Rzeczy, obniżając przy tym ich koszt.

350125453471868865

Możliwości tego maleństwa są niebagatelne. Pierwotnie miał onbyć napędzany dwurdzeniowym, 32-bitowym procesorem Quark,taktowanym zegarem 400 MHz. Później jednak Intel zdecydował, żekonieczna jest większa wydajność. Edison ostatecznie otrzymałdwurdzeniowy, 64-bitowy procesor, wykonany w 22-nanometrowejmikroarchitekturze Silvermont i taktowany zegarem 500 MHz. Dodatkowoumieszczono na nim 32-bitowego Quarka, taktowanego zegarem 100 MHz.Komputerek w obecnej formie ma obecnie ponad 40 interfejsów I/O,dostępnych poprzez specjalne 70-pinowe złącze. Do tego dochodzi 1GB RAM, 4 GB pamięci masowej EMMC oraz dwuzakresowy czip Wi-Fi zezintegrowaną obsługą Bluetooth Low Energy. Wszystko to znalazłosię w module trochę większym od znaczka pocztowego czy karty SD, ojakiej pierwotnie mówiono.

350125453471999937

Nie zmieniły się za to obietnice związane z oprogramowaniem.Wciąż będziemy mogli uruchamiać na Edisonie środowiskoprogramistyczne języka WolframLanguage. Dostaniemy też kompatybilność z platformą Arduino,wsparcie dla programowania w C/C++, a z czasem także obsługęNode.js, Pythona, Yocto Linuksa oraz systemów operacyjnych czasurzeczywistego.

Intel Edison and SparkFun Blocks

Teraz pozostaje jedynie obserwować aktywność społecznościTwórców(Makers), którzy z Edisonem mieliby robić niemal wszystko, nie tylkourządzenia ubieralne czy roboty, ale też np. zmieniające swoje formy sukienki.

Najważniejsze, że cena komputerka jest przystępna – w sklepie internetowym MakerShed kompletny Intel Edison Kit for Arduino kosztuje 107 dolarów.„Goły” Edison w sklepie Sparkfunkosztuje niecałe 50 dolarów. Pierwsze zapasy zostały jużwyprzedane, ale kolejna dostawa spodziewana jest po 13 września. Na pociechę przedstawiamy Wam zdjęcia kilku urządzeń z Edisonem, przygotowanych przez intelowych Twórców.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)