IE10 w trybie Metro będzie miał zintegrowanego Flasha

IE10 w trybie Metro będzie miał zintegrowanego Flasha

24.05.2012 14:15

Dwa serwisy (winunleaked, Within Windows) potwierdziły, że Internet Explorer 10 dostarczany z Windowsem 8 będzie miał wbudowaną specjalną, zintegrowaną wersję wtyczki Adobe Flash. Co więcej, wtyczka ta, będzie działać tylko na kilku stronach, kiedy będziemy korzystać z wersji Metro przeglądarki.

Internet Explorer w trybie Classic nie będzie miał ograniczeń dotyczących wtyczek i będzie mógł skorzystać z zainstalowanej przez użytkownika wersji Flasha. Jednak w trybie Metro takiej możliwości nie będzie — IE ma być w tym trybie bezwtyczkowy. Wbudowany Flash nie będzie widoczny dla przeglądarki jako zewnętrzny komponent i dzięki temu będzie możliwe odtwarzanie treści dostarczonych w tym formacie również w trybie Metro. Jednak nie obejdzie się bez ograniczeń — Flash będzie dopuszczony jedynie na stronach umieszczonych na liście. Na razie wiadomo, że będą to głównie strony specjalizujące się w dostarczaniu multimediów (Hulu, Vimeo, YouTube), serwisy informacyjne (CNN, BBC, Bloomberg) oraz portale społecznościowe i typowo rozrywkowe (Facebook, Filmweb). Obejrzenie Flasha na innych stronach będzie wymagało przełączenia się w tryb Classic.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku Google'a, Adobe podzielił się kodem źródłowym wtyczki z Microsoftem. W Redmond kod został dostosowany do pracy z Internet Explorerem 10 i, przede wszystkim, zabezpieczony według standardów Microsoftu. Jeśli wierzyć plotkom, Flash wbudowany w Internet Explorera będzie ponadto energooszczędny i zoptymalizowany do używania w aplikacji Metro.

Ruch Microsoftu jest pewnym zaskoczeniem, gdyż dopiero co Microsoft opowiadał się za Internetem wolnym od wtyczek i opartych jedynie na otwartych standardach… ale spakowanie Flasha z IE10 motywowane jest prawdopodobnie po prostu użytecznością tabletu. W ciągu najbliższych 5-10 lat ta technologia zostanie zapewne wyparta przez standardy HTML, ale póki co jest to najpopularniejsza metoda dostarczania treści interaktywnych (gry) i materiałów multimedialnych zabezpieczonych DRM. Jeśli więc tablety z Windowsem 8 mają się przydawać ich przyszłym właścicielom, Flash musi na nich jeszcze jakiś czas zostać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)