IE9 bezpieczniejszy niż konkurencja

IE9 bezpieczniejszy niż konkurencja

28.09.2012 12:05, aktualizacja: 01.10.2012 16:05

Takie właśnie wyniki zaprezentowała firma NSS Labs, która badała zdolność czterech wiodących na rynku przeglądarek (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox i Safari) do obrony przed najpopularniejszymi złośliwymi stronami i programami, które są częścią typowych ataków na internautów — scam typu „fałszywy antywirus”, wykradanie haseł czy imitowanie kliknięć na reklamach typu Pay per click (tu ofiarą jest nie użytkownik, ale firma, która wykupiła przestrzeń reklamową). Internet Explorer okazał się w tej dziedzinie najlepszy.

Eksperyment pokazał, że Internet Explorer 9 zablokował 95% podejrzanych elementów, Chrome 33%, zaś Firefox i Safari zaledwie po 6%. Najbardziej IE9 wyprzedził konkurencję podczas testów blokowania imitowania klikania w reklamy — zablokował 96,6% takich zagrożeń, podczas gdy reszta… Chrome 1,6%, pozostałe dwie badane przeglądarki poniżej 1%. W pozostałych testach nie było tak źle, ale IE9 i tak zostawił konkurencję daleko w tyle.

Obraz

Biorąc pod uwagę popularność Chrome'a i jego rosnący udział w rynku, przewidujemy ogromne nasilenie się oszustw typu imitowanie kliknięć, jeśli Google nie podejmie odpowiednich kroków celem poprawy ochrony — powiedział Stefan Frei, kierownik badań w NSS Labs. Robak „klikający” w płatne reklamy nie szkodzi bezpośrednio właścicielowi komputera, na którym się zagnieździ, ale często towarzyszą mu dodatkowe zagrożenia. Celem oszustwa jest podmiot, który wykupił miejsce na reklamę, a przychód generowany przez udawane kliknięcia trafia zarówno do oszustów, jak i do uczciwych dostawców reklam. Są oczywiście narzędzia, które pozwalają zidentyfikować oszustwo, ale dystrybutorzy reklam często w umowie zabezpieczają się na wypadek, gdyby przyszło im oddawać pieniądze klientowi.

Badaczom udało się także dowiedzieć, że szkodliwy odnośnik żyje średnio 32 godziny i mało który wytrzymuje powyżej 54 godzin.

Testy przeglądarek były prowadzone przez 175 dni, od grudnia 2011 do maja 2012. Wyniki zaprezentowane przez NSS Labs to średnia z całego okresu badania. Platformą testową dla każdej przeglądarki były maszyny wirtualne z Windowsem 7 z wszystkimi aktualizacjami.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (89)