IKEA ostrzega przed oszustami. Niektórzy nakłaniają do wysyłania SMS-ów Premium

IKEA ostrzega przed oszustami. Niektórzy nakłaniają do wysyłania SMS‑ów Premium

IKEA ostrzega przed oszustwami, fot. Getty Images
IKEA ostrzega przed oszustwami, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
28.12.2020 16:32

IKEA ostrzega swoich klientów przed oszustami, którzy wykorzystują wizerunek marki i na różne sposoby starają się nakłonić do działań, które mogą prowadzić między innymi do utraty pieniędzy. Problemem są próby wyłudzenia danych osobowych czy zachęty do udziału w nieistniejących loteriach, w których rzekomo można wygrać kupony na zakupy lub inne nagrody.

IKEA prosi o ostrożność, choć nie podaje konkretnych przykładów fałszywych SMS-ów, wiadomości e-mail czy podrobionych postów w mediach społecznościowych. O zagrożeniu można się dowiedzieć z krótkiego komunikatu, który pojawił się na stronie IKEA, a można na niego trafić już ze strony głównej sklepu. Sieć sklepów podkreśla, że informacje o faktycznie trwających konkursach zawsze są publikowane na stronie ikea.pl lub oficjalnych profilach w mediach społecznościowych.

To istotna informacja, bowiem kilka razy w tym roku opisywaliśmy oszustwa polegające właśnie na podszywaniu się pod znane marki na Facebooku. Poprzez dość dobrze przygotowane kampanie, oszuści próbowali się już podszywać pod sieć sklepów Biedronka czy Decathlon, sugerując możliwość odebrania kart podarunkowych z okazji urodzin marki w Polsce. Akcje nie miały jednak związku z rzeczywistością, a klienci mogli przez nieuwagę przekazać swoje dane agencjom reklamowym.

Niestety, w opisywanym dziś przypadku nie dysponujemy zrzutami ekranu potwierdzającymi konkretne przypadki, dlatego tym bardziej apelujemy o ostrożność. Można przypuszczać, że spreparowane posty przygotowywane są w podobny sposób, z kolei fałszywe SMS-y sugerują możliwość wygrania bonów czy innych nagród po odesłaniu swoich danych na fałszywy i płatny numer. Przed wzięciem udziału w jakimkolwiek konkursie warto więc dokładnie sprawdzić, czy rzeczywiście takowy jest przeprowadzany, co najrozsądniej będzie zrobić na oficjalnej stronie danej sieci sklepów, w tym przypadku firmy IKEA.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)