Informacje o licencjonowaniu OEM nadal sprzeczne

Informacje o licencjonowaniu OEM nadal sprzeczne

Redakcja
19.11.2009 18:02, aktualizacja: 04.12.2009 17:44

Nasze informacje o kontrowersjach wokół prawa indywidualnych użytkowników do samodzielnego zakupu, instalacji i używania systemów w wersji OEM wzbudziły burzę dyskusji. Jak zwracacie uwagę w komentarzach, na infolinii polskiego oddziału Microsoft nadal można dowiedzieć się, że jest to możliwe i nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Tymczasem na globalnych stronach Microsoft - które publikują najbardziej zobowiązujące informacje tłumaczone później na inne języki - znaleźć można witrynę zatytułowaną Licencjonowanie dla Hobbystów.

Centrala firmy wyjaśnia na niej bardzo jednoznacznie, że pakiety OEM nie są przeznaczone dla użytkowników końcowych. Microsoft wskazuje, że osoby i firmy samodzielnie składające komputery powinny kupować licencje typu BOX lub upgrade. Na stronie znajduje się też tabelka porównująca pełne paczki i zestawy OEM, która nie pozostawia w tym zakresie najmniejszych wątpliwości.

Na stronie przeczytać można również, że zestawy OEM nie powinny być sprzedawane końcowym użytkownikom i Microsoft będzie informował o tym dystrybutorów. Zgadza się to z informacją na polskich opakowaniach Windows 7 OEM, na których wielkimi literami zaznaczono, że pakiet przeznaczony jest WYŁĄCZNIE dla firm typu System Builder.

Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami polskiego oddziału Microsoft i nadal oczekujemy na ich oficjalne stanowisko. Mamy nadzieję, że znajdą jednak sposób by rozwiać wątpliwości i zachować możliwość nabycia w Polsce systemów Windows w bardziej atrakcyjnych, niż boksowe, cenach.

Aktualizacja, 4.12.2009, 16:53

Polski oddział Microsoft nadal nie zajął w tej sprawie żadnego oficjalnego stanowiska. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, temat faktycznie jest bardziej skomplikowany, niż wynika to z informacji aktualnie przekazywanych za pośrednictwem infolinii i polskich stron - trwają obecnie prace nad rozwiązaniem tego problemu i takim wyjściem z sytuacji, które nie pozbawi użytkowników prawa do kupna i używania wersji OEM.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (208)