Instalacja oprogramowania na Mac OS X

Instalacja oprogramowania na Mac OS X

Redakcja
01.01.1999 03:16

Większość użytkowników komputerów wie jak przebiega procesinstalacji oprogramowania na Windows, ostatnio opisaliśmy, już nie tak powszechnie znaną, procedurę instalacjina Linuksie. W niniejszym artykule prezentujemy "trzecią drogę" -rozwiązanie zastosowane w systemach Mac OS X. Koncepcja wdrożonaprzez Apple jest niewątpliwie bardzo przyjazna użytkownikowi. Czaswięc przyjrzeć się bliżej instalacji oprogramowanie na Makówkach.Czy jest wygodniej niż na innych platformach? Niech każdy samoceni.

Mac OS X to wersja systemu Mac OSstworzona w oparciu o system Darwin korzystający z mikrojądraMach-3 oraz narzędzi i usług zaczerpniętych z systemów FreeBSD iNetBSD. I właśnie Leopard, bo tak brzmi jego nazwa kodowa, posłużynam za podstawę do demonstracji w jaki sposób można instalowaćprogramy na Macach.

Instalacja z plików DMGPliki DMG to właściwie wirtualneobrazy, które montujemy w systemie za pośrednictwem dwukrotnegokliknięcia na ikonkę reprezentującą obraz dysku. Jeżeli ktoś niepotrafi sobie tego wyobrazić to możne łatwiej skojarzyć takąfunkcję z montowaniem plików ISO do wirtualnych napędów w systemieWindows za pośrednictwem np. DAEMON Tools. Być może brzmi to nieco zawile ale zamieszczonescreeny powinny wszystko wyjaśnić ;-) Najpierw zobaczmy jak wyglądainstalacja Skype, a następnie Adobe Photoshop Elements. Wybrałem teaplikacje z tego względu, że reprezentują one dwie różne formyinstalacji. Która z nich jest lepsza sami oceńcie ;-)

Funkcja otwórz montująca obraz DMG

Sprawdzanie i montowanie obrazu DMG

Uruchamianie okna instalacji

Instalacja, czyli przeciągnięcie ikonki Skype do folderuAplikacje

Proces kopiowania plików

Wysuwanie wirtualnego napędu za pomocą menu kontekstowego

Wysuwanie wirtualnego napędu za pomocą przeciągnięcia ikonki naKosz

W skrócie cały proces instalacjiprogramu polegał na przeciągnięciu ikonki Skype do folderuAplikacje. Moim zdaniem to zdecydowanie szybszy sposób niż klikanieDalej, Dalej, Dalej... :-) Oczywiście niektóre aplikacje wymagającenp. akceptacji End User License Agreement posiadają podobne formy"klikania" znane z Windowsa. Do nich zalicza się Adobe PhotoShopElements 6 i dlatego zobaczmy jak wygląda w tym wypadku oknoinstalacyjne po zamontowaniu pliku DMG.

Okno widoczne zaraz po zamontowaniu pliku DMG

Uwierzytelnianie praw do instalacji programu

Inicjowanie okna instalatora

Klasyczne klikanie Dalej ;-)

Instalacja z plików PKGPliki PKG to format skompresowanegoinstalatora graficznego wykorzystywanego przez producentów wieluaplikacji przeznaczonych dla systemu Mac OS X. Instalacja programóww tym przypadku jest bardzo zbliżona do tej znanej z systemuWindows. Użytkownik uruchamia plik wykonywalny, na skutek czegopojawia się okno z instrukcjami instalacji programu.

Funkcja otwórz archiwum PKG

Okno instalacyjne programu

Akceptacja licencji programu

I finalizowanie instalacji programu

Odinstalowywanie programów w Mac OS XPrzy tej okazji warto dowiedzieć sięw jaki sposób odinstalowuje się aplikacje w systemie firmy Apple.Sposób na to jest bardzo prosty... i polega na przeciągnięciuikonki z folderu Aplikacje do Kosza systemowego. Jak można łatwosię domyślić opróżnienie kosza wiąże się z pełnym skasowaniemprogramu z komputera. Rozwiązanie to nie jest jednak doskonałe,ponieważ pozostawia w innych lokalizacjach pliki konfiguracyjneskasowanego programu. Ma to oczywiście swoje zalety i wady. Zaletątakiego rozwiązania jest to, że w przypadku ponownej instalacjioprogramowania automatycznie zostaną wykorzystane stare plikikonfiguracyjne, a co jest tego naturalną konsekwencją automatyczniepowrócą nasze indywidualne ustawienia. Należy przy tym pamiętać, żepozostają jedynie pliki konfiguracyjne, a nie tak jak w Windowsróżnego rodzaju wpisy w plikach systemowych, które powodują"zamulanie" komputera. Oczywiście wszyscy, którzy takiepozostałości uznają za wadę mogą skorzystać z odpowiednichaplikacji czyszczących system :-)

Odinstalowywanie, czyli przeciągnięcie ikonki Skype do Kosza

  • prezentowane screeny pochodzą z anglojęzycznej wersji Leoparda(system dostępny jest również w polskiej wersji językowej).

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)