Intel będzie produkował cudze procesory ARM – i to w swoim procesie 10 nm #IDF16

Intel będzie produkował cudze procesory ARM – i to w swoim procesie 10 nm #IDF16

Intel będzie produkował cudze procesory ARM – i to w swoim procesie 10 nm #IDF16
17.08.2016 10:19

Ta decyzja Intela może doprowadzić do sporego zamętu w świecieurządzeń mobilnych. Nagle kosztowne ale i wydajne czipy Qualcommamogą okazać się gorsze niż tania „chińszczyzna” MediaTekaczy RockChipa. Potentat na rynku procesorów x86 ogłosił oto, żezamierza udostepnić swoje najlepsze na świecie fabrykipółprzewodników takim właśnie niezależnym licencjobiorcom ARM –będą oni mogli swoje układy SoC produkować w procesie 10 nmwłaśnie u Intela.

Wiemy już dobrze, że Intel dał sobie spokój z próbami podbojurynku mobilnego. Atomy nie spełniły pokładanych w nich nadziei ipraktycznie cały biznes z tym związany, po kolejnym roku strat,został zlikwidowany. Architektura ARM niemal niepodzielnie rządzina rynku smartfonów i tabletów. Nie musi to jednak oznaczaćcałkowitego pożegnania się Intela z branżą mobilną, ponieważta firma to więcej, niż tylko x86, to przede wszystkim najbardziejzaawansowane na świecie procesy litograficzne, miniaturyzacja dalejposunięta, niż to co oferują Samsung, TSMC czy GlobalFoundries.

Przedsięwzięcie o nazwie Intel Custom Foundry działa od 2010roku, kiedy to Intel zaoferował swoje linie produkcyjne 22 nmniewielkiej firmie Achronix, projektującej czipy FPGA. Kolejniklienci też nie byli jacyś znaczący, Intel pilnował, by nikt, ktomoże być jego rywalem, z oferty skorzystać nie mógł. Terazjednak, gdy wiadomo już, że producenci zwykłych smartfonowychprocesorków też nie są już rywalami Intela…

Jak Intel ogłosił, wszystkie firmy projektujące czipy na bazieARM Artisan Physical IP (a więc właśnie nie Qualcomm czy inne firmy projektujące autorskie rdzenie), będą mogły wyprodukować je w intelowymprocesie 10 nm FinFET. Konsorcjum ARM wyjaśniło, że początkowaoferta obejmie dwa zaawansowane rdzenie Cortex-A, zaprojektowane zmyślą o zastosowaniach mobilnych, zarówno samodzielnie jak i wkonfiguracjach big.LITTLE. Pierwszą znaną firmą, która chce z tejoferty skorzystać, jest koreański LG.

Pierwsze mobilne czipy w procesie 10 nm mają pojawić się już w2017 roku. Warto podkreślić, że własne czipy Intela, 7. generacjaprocesorów Core o nazwie kodowej „Kaby Lake”, będzie wciążprodukowana w procesie 14 nm. To ciekawy sygnał, pokazujący, żeobecnie największym problemem miniaturyzacji staje się nie fizyka,leczekonomia. Po prostu produkcja jeszcze bardziej zminiaturyzowanychczipów dla kurczącego się rynku PC może się nie opłacać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)