Intel Core i9‑9900KFC. Procesor o smaku odsmażanych kurczaków

Trochę odgrzany, ale solidnie doprawiony. Źródło: Depositphotos
Trochę odgrzany, ale solidnie doprawiony. Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak

19.02.2019 18:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intrygujący procesor pojawił się właśnie na liście zmian programu AIDA64, jako nowa pozycja na liście wspieranych modeli. Mowa o Core i9-9900KFC, który w pierwszej chwili budzi oczywiste skojarzenia ze znaną siecią fastfoodową, ale po chwili analizy, zapowiada się niezwykle ciekawie.

Jak wiadomo, literka „K” w oznaczeniach procesorów Intela oznacza odblokowany mnożnik, „F” zaś – brak zintegrowanego układu graficznego. Ale to było proste, prawda?

„C” wbrew pozorom także nie jest trudne do rozszyfrowania. W czasach procesorów Core 5. generacji, Broadwell, Intel wprowadził to oznaczenie, aby sygnalizowało układy z wbudowaną pamięcią eDRAM, zwaną także cache L4. Pamięć eDRAM, prócz oczywistej funkcji bufora ramki dla zintegrowanego układu grafiki, wykorzystano tam do wsparcia pamięci podręcznej poziomu trzeciego, gdy tej zaczyna brakować pojemności. (Na tej samej zasadzie działa pamięć L3 wobec L2).

Źródło: Guru3D / AIDA64
Źródło: Guru3D / AIDA64

Ten Broadwell to był...

Zainteresowani tematem procesorów zapewne pamiętają, jak pozytywnie eDRAM wpłynął na wydajność procesorów w niektórych zastosowaniach, szczególnie w grach. Później jednak Intel zrezygnował z tego rozwiązania, serwując L4 tylko w nielicznych czipach mobilnych.

Teraz wiele wskazuje na to, że eDRAM powróci do komputerów stacjonarnych w formie właśnie Core i9-9900KFC, czyli ośmiordzeniowego i szesnastowątkowego procesora bez zintegrowanego układu graficznego, ale za to z odblokowanym mnożnikiem i dodatkową pamięcią podręczną. Czyżby szykował się nam wymarzony procesor dla graczy? Niewątpliwie warto śledzić temat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)