Intel kończy z bezprzewodowymi stacjami dokującymi: WiGig tylko dla VR/AR

Intel kończy z bezprzewodowymi stacjami dokującymi: WiGig tylko dla VR/AR

11.09.2017 15:45, aktual.: 13.09.2017 13:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze nie tak dawno Intel opowiadał o pięknej wizji biurkawolnego od plątaniny kabli, na którym stoi ultrabook bezprzewodowospięty po standardzie WiGig ze swoją stacją dokującą izewnętrznym monitorem. Za opowieściami przyszły konkretnerozwiązania dla producentów laptopów – radiowe czipsety Wi-Fi,pozwalające na połączenie tego wszystkiego w paśmie 60 GHz, zprzepustowością rzędu 8 Gb/s. A za konkretnymi rozwiązaniamiprzychodzi… koniec produkcji. Intel powiadomił, że kończy zrozwiązaniami WiGig wykorzystywanymi w laptopach.

Jeszcze w marcu tego roku Lenovo zapewniało analityków branży,że bezprzewodowe stacje dokujące staną się popularnym na rynkurozwiązaniem. Miało tak być za sprawą upowszechnienia sięultramobilnych laptopów z niewielką liczbą złączy USB Type-C,które po prostu nie były w stanie zapewnić użytkownikomwystarczającej liczby interfejsów. Możliwość połączenia zjedną stacją dokującą, zapewniającą wyjścia wideo, dodatkowezłącza USB i Ethernetu – i to wszystko bez kabli – wydawałasię w takiej sytuacji czymś bardzo pożądanym.

Dodatkowe złącza stacji dokującej Lenovo (źródło: Lenovo.com)
Dodatkowe złącza stacji dokującej Lenovo (źródło: Lenovo.com)

Zapewnienia Lenovo miały sens, biorąc pod uwagę starania Intelana rzecz spopularyzowania produktów, napędzanych jego czipami, adostarczanych na rynek przez partnerów. Nawet ceny wyglądałyprzystępnie. Stację dokującą Lenovo Thinkpad WiGig Dock można unas kupić już za jakieś 1200 zł. Stawiając laptop obok takiejstacji, od razu dostajemy bezprzewodową komunikację z dwomamonitorami FullHD, klawiaturą, myszą, nawet pięcioma urządzeniamiUSB – oraz gigabitowe łącze ethernetowe.

Thinkpad ze stacją dokującą WiGig (źródło: Lenovo.com)
Thinkpad ze stacją dokującą WiGig (źródło: Lenovo.com)

Najwyraźniej jednak dla klientów porządek na biurku nie byłwart aż tyle. Intel poinformował swoich partnerów, że zamówieniana wszystkie komponenty WiGig, w tym anteny i same czipy radiowe,będą przyjmowane tylko do 29 września, a realizowane do 29grudnia. Oznacza to koniec bezprzewodowych stacji dokujących w tymstandardzie, nikt poza Intelem nie produkuje niezbędnychpodzespołów.

Trudno sprzedać coś takiego korporacjom (źródło: Oculus.com)
Trudno sprzedać coś takiego korporacjom (źródło: Oculus.com)

Zarazem jednak Intel nie chce całkowicie skończyć z WiGig.Poinformowano, że firma skupi się na obecnych i przyszłychrozwiązaniach WiGig dla wirtualnej rzeczywistości. Nic dziwnego –analitycy obiecują, że sprzedaż kompletnych zestawów wirtualnej irozszerzonej rzeczywistości ma szybkorosnąć. Jeśli jednak mają poważnie przyjąć się wbiznesie, konieczne jest porzucenie kabli, by członkowie zarządównie wyglądali jak ze starego filmu sci-fi podczas oglądaniatrójwymiarowych, animowanych słupków w Excelu. W tej dziedzinie,WiGig, jedyna obecnie technologia, która pozwoliłaby odpiąć kableod gogli VR/AR wysokiej rozdzielczości, może finalnie zapewnićIntelowi oczekiwany poziom sprzedaży.

Aktualizacja

Otrzymaliśmy od Intela oficjalny komunikat w tej sprawie:

Nadal oferujemy aktualne wersje naszych produktów 802.11ad, takie jak Intel® Tri-band Wireless AC 18265 i moduł antenowy Gigabit Wireless 10101R. Kontynuujemy zaangażowanie w WiGig i uważamy, że ma on potencjał w wielu aplikacjach, w tym w bezprzewodowym korzystaniu z VR, tworzeniu sieci typu mesh oraz w rozwiązaniach 5G.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także