Intel łączy siły z inżynierami Chromium. Przeglądarki w Windows 10 mają zużywać mniej energii

Przeglądarki w Windows 10 mogą wkrótce zużywać mniej energii, fot. materiały prasowe Microsoft.
Przeglądarki w Windows 10 mogą wkrótce zużywać mniej energii, fot. materiały prasowe Microsoft.
Oskar Ziomek

25.03.2020 16:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przeglądarki bazujące na Chromium mogą być już wkrótce lepiej zoptymalizowane pod kątem Windowsa 10 i zapotrzebowania na moc obliczeniową procesora. Jak się okazuje, inżynierowie związani z Chromium pracują razem z Intelem, by poprawić zużycie energii przeglądarek, stosując optymalizację możliwą do realizacji z użyciem procesorów Intela w komputerach z Windows 10.

Na działania te zwrócił uwagę serwis Windows Latest, cytując opis sprawy opublikowany na łamach bugs.chromium.org. Jak się okazuje, kluczem do zmniejszenia zapotrzebowania na energię przez przeglądarki ma być zastosowanie formatu RGBA10 podczas wyświetlania treści HDR. To opcja dostępna w procesorach Intela począwszy od platformy Icelake.

Kiedy zmiany zostaną zaimplementowane, można się podziewać, że szereg przeglądarek bazujących na Chromium będzie mniej obciążać procesory podczas wyświetlania obrazów HDR. Na Chromium bazuje między innymi nowy Edge Microsoftu oraz wciąż bezkonkurencyjny pod kątem popularności – Chrome. Według najnowszych statystyk, na desktopach przeglądarka Google'a jest wykorzystywana przez ponad 67 procent internautów.

Warto na tym etapie przypomnieć, że z uwagi na koronawirusa, Google wstrzymał prace nad nowymi wydaniami. Programiści odpowiadający za Chrome'a skupiają się teraz wyłącznie na poprawkach błędów i łatkach bezpieczeństwa. Na razie nie ma pewności jak długo potrwa taka sytuacja i kiedy na rynku pojawi się nowa, stabilna wersja przeglądarki.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)