Internetowa galeria ratuje zdjęcia, udostępnia je na Creative Commons

10.06.2013 16:12

Do promocji 12. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, który właśnie odbywa się w Łodzi, wykorzystane zostały zdjęcia nieznanych autorów, niezidentyfikowanych ludzi i nieokreślonych miejsc. Ich znalezienie i użycie nie byłoby możliwe gdyby nie Internet, wolne licencje i dobra wola właścicieli zdjęć.

Na Węgrzech działa internetowa galeria Fortepan.hu, która została stworzona, aby ratować przed zapomnieniem stare fotografie. Znajdziemy tam ponad 23 tysiące zdjęć zeskanowanych w wysokiej rozdzielczości i ułożonych w porządku chronologicznym. Materiały, które tu znajdziemy, zostały przekazane galerii przez posiadaczy zdjęć (najczęściej członków rodzin nieżyjących już fotografów) i objęte licencją Creative Commons, lub są na tyle stare, że prawa autorskie wygasły. Powstało więc niezwykłe, otwarte archiwum, którego zasoby można nie tylko przeglądać, ale także wykorzystać do własnych celów w ramach licencji CC BY-NC-SA 3.0 (można udostępniać dalej i remiksować dzieło, pracę pochodną trzeba udostępnić na tej samej licencji, należy podać źródło oraz nie można wykorzystywać prac w celach komercyjnych) lub domeny publicznej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Organizatorzy festiwalu piszą, że wykorzystanie tych obrazów do komunikacji z publicznością, to poszerzenie pola dyskusji o wolności strefy informacyjnej, o kulturze remiksu i zmianach w wymianie informacji ery Internetu. [...] Dodatkowo chcemy pokazać, że nawet fotografia, zwyczajowo obwarowana zabezpieczeniami licencyjnymi, otwiera swoje podwoje dla kreatywnych umysłów. Stare, nie znaczy nieaktualne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)