iOS 13.7 z Exposure Notification Express, czyli nowy etap śledzenia kontaktu z COVID-19

Apple wydał iOS-a 13.7, fot. Getty Images
Apple wydał iOS-a 13.7, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

03.09.2020 10:38, aktual.: 03.09.2020 10:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy iPhone'ów, począwszy od modelu 6s, mogą już pobierać iOS 13.7, w którym Apple rozszerzył możliwości frameworka Exposure Notification. Dotychczas mógł być wykorzystywany tylko w parze z rządowymi aplikacjami powstałymi na potrzeby śledzenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wraz z iOS-em 13.7 i nową odmianą Exposure Notifications Express, służby zyskują możliwość informowania użytkowników o zagrożeniu COVID-19 nawet wtedy, gdy w smartfonie brakuje odpowiedniej aplikacji.

Framework Exposure Notification został wprowadzony wraz z iOS 13.5, a powstał we współpracy z Google na początku pandemii koronawirusa. Firmy połączyły swoje siły, by umożliwić rządom poszczególnych państw stworzenie wspólnego systemu powiadamiania użytkowników smartfonów o kontakcie z osobami chorymi na COVID-19.

Wymiana informacji o użytkownikach chorych na COVID-19 wymaga wielu etapów, fot. Apple.
Wymiana informacji o użytkownikach chorych na COVID-19 wymaga wielu etapów, fot. Apple.

Rozszerzone możliwości iOS-a 13.7 oznaczają, że niezarażony użytkownik dostanie powiadomienie o kontakcie z osobą chorą na COVID-19 także wtedy, gdy nie zainstaluje odpowiedniej aplikacji oferowanej w danym kraju (w Polsce chodzi o ProteGO Safe). Aby było to możliwe, sam zarażony nadal musi jednak korzystać z tego programu i właściwie uzupełnić w nim informacje o swojej chorobie. Niezbędne jest także uruchomienie obsługi takiej funkcji przez lokalne organizacje związane ze zdrowiem. Apple jedynie otwiera do tego drogę.

Wymiana informacji o osobach chorych na COVID-19 jest wieloetapowa, a zaczyna się od pozytywnego testu i kodu weryfikacyjnego, który później może zostać wprowadzony do aplikacji przez osobę zarażoną. Większość wymiany danych odbywa się w praktyce między iPhone'em osoby chorej i serwerem weryfikacyjnym. Dopiero po potwierdzeniu wszystkich danych, informacja o zarażeniu trafia na docelowy serwer, gdzie jest dodatkowo sprawdzana i dostępna dla innych użytkowników.

ProteGO Safe na Androida oraz iOS-a można pobrać z naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także