iOS też dostanie Affinity Photo, beta dla Windowsa coraz bliżej

iOS też dostanie Affinity Photo, beta dla Windowsa coraz bliżej

17.06.2016 00:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas WWDC dowiedzieliśmy się, że system iOS, podobnie jak Android na niektórych telefonach, da nam możliwość zapisywania zdjęć w formacie surowym (RAW). To jednak tylko połowa sukcesu – potrzebny jest też program, który pozwoli wydobyć z surowych danych piękne obrazy. Podobnie jak Facebook, firma Serif już korzysta z zapowiedzianych nowości w systemie mobilnym Apple'a.

Ponieważ ten formach przechowuje dużo szerszy zakres barw niż JPG, dzięki czemu często można „uratować” zdjęcia, wydobywając szczegóły niewidoczne na ekranie. Warto zainwestować w dobrą aplikację, która na to pozwoli, a na taką właśnie wygląda nadchodząca Affinity Photo dla iPada. W naszej bazie programów znajdziecie wersję dla macOS, z której zdarza mi się korzystać i mogę ją z czystym sumieniem polecić do poprawiania zdjęć, retuszu i prostego fotomontażu.

Możliwości Affinity Photo dla iPada możecie zobaczyć na filmie.Obecni na WWDC mogą porozmawiać z autorami aplikacji i zobaczyć ją na własne oczy.

[vimeo=http://vimeo.com/170451622]Widzimy tu obsługę Apple Pencil, różne efekty i predefiniowane ustawienia, korektę geometrii zdjęć, możliwość zmiany oświetlenia, możliwość manipulowania mgłą, podgląd przed i po wprowadzeniu zmian, różne pędzle, narzędzia zaznaczania, „plaster” usuwający elementy obrazu, integrację z iCloud, możliwość sklejania panoram, 32-bitowych obrazów HDR, formowania, pracy na warstwach i te same możliwości „wywoływania” RAW-ów, co desktopowa wersja programu. To wszystko zostało ubrane w bardzo elegancki i nienachalny interfejs, który wygląda na wygodny. W oczy rzuca się też szybkość działania aplikacji.

Affinity Photo może przekonać wielu użytkowników, ale nie sądzę by Adobe siedział z założonymi rękami i zwlekał z wprowadzeniem obsługi RAW-ów z iPhone'a do Lightrooma. Przyzwyczajenia umierają ostatnie i trudno będzie przekonać użytkowników Lightrooma, że Affinity Photo jest lepszy.

Na marginesie przypomnę, że Affinity Photo zmierza na Windowsa. Możecie zapisać się do betatestów na stronie programu. Wszystko wskazuje wersja testowa zostanie udostępniona lada dzień. 15 marca firma Serif zapowiedziała, że potrzebuje 2-3 miesięcy by udostępnić nam betę. 3 miesiące właśnie minęły.

Obraz

Z Affinity Photo będzie można korzystać tradycyjnie, z myszką i klawiaturą, albo na ekranie dotykowym. Nie będzie to jednak aplikacja Metro i będzie można ten program przetestować i kupić poza Windows Store.

Obraz

Z przesunięciem zasobów ludzkich do programów z rodziny Affinity wiążą się przykre konsekwencje dla innych programów firmy Serif, co widać jeśli spojrzymy na daty ostatnich aktualizacji wielu z nich. Nie zmienia to faktu, że o raczej nikt nie będzie tęsknił za PhotoPlus, a Affinity Designer i Affinity Photo zyskały uznanie wielu użytkowników. Czekamy więc na wersje dla Windowsa i iPada.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)