Jak produkuje się procesor? Usiądź wygodnie, a sam bohater ci o tym opowie (wideo)

Jak produkuje się procesor? Usiądź wygodnie, a sam bohater ci o tym opowie (wideo)

fot. YouTube (Intel)
fot. YouTube (Intel)
Piotr Urbaniak
19.02.2020 22:09

O tym, czym jest litografia i proces litograficzny i jak produkuje się procesor, mogliście już na dobrychprogramach przeczytać. Teraz z kolei, dzięki prezentacji wykonanej przez Intela, możecie doświadczyć tego procesu w sposób bardziej obrazowy.

Ponad 5-minutowe wideo w bardzo treściwy, a zarazem przystępny sposób przedstawia tajniki produkcji współczesnego procesora. Począwszy od etapu projektowania, poprzez właściwą produkcję, a skończywszy na dystrybucji. Znajdziecie tam m.in. uproszczoną definicję tranzystora i interkontektów, a także podstawowe informacje o fotolitografii.

Z materiału można dowiedzieć się też kilku ciekawostek. Na przykład, że produkcja współczesnego czipu Intela wymaga ponad 50 różnych masek stosowanych przy naświetlaniu laserem. Albo tego, że tranzystory w takim układzie potrafią przełączać się 5 mld razy na sekundę.

Małą niedogodnością dla niektórych może być tylko to, że wideo jest jedynie w języku angielskim. Na upartego – automatycznie generowane napisy w języku polskim nie są najgorsze.

How Intel Makes Chips: Concept to Customer

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)