Jak zdobyć lektury szkolne za darmo? Poradnik nie tylko dla uczniów

Jak zdobyć lektury szkolne za darmo? Poradnik nie tylko dla uczniów

Jak zdobyć lektury szkolne za darmo? Poradnik nie tylko dla uczniów
04.09.2018 14:36, aktualizacja: 04.09.2018 18:58

Rok szkolny już się zaczął i uczniowie lada moment otrzymają listę lektur, z którymi powinni zapoznać się w najbliższym roku szkolnym. Na szczęście żyjemy w czasach, gdy możemy większość z nich zdobyć zupełnie za darmo. Miłośników czytania na papierze zapraszamy do lokalnych bibliotek, a jeśli wolicie czytać na smartfonie albo czytniku e-booków, też mamy kilka rozwiązań.

Projekt Wolne Lektury

Na wstępie należy przypomnieć o fenomenalnie rozwijającym się projekcie Wolne Lektury, udostępniającym za darmo utwory, które przeszły już do domeny publicznej. Ze strony możemy ściągnąć klasyki literatury i poezję w postaci e-booków (zwykle w kilku formatach: EPUB, MOBI, PDF, TXT, HTML), a wiele z nich także jako audiobooki w formacie MP3, OGG i DAISY, przeznaczonym dla osób niedowidzących i niewidomych. W katalogu można skorzystać z wyszukiwarki albo przeglądać utwory podzielone według motywu, epoki i gatunku. Od niedawna działa tam także galeria z reprodukcjami obrazów, szkiców i fotografii, głównie związanych z literaturą.

Obraz

Z zasobów projektu możemy korzystać na wiele sposobów. Udostępnione pliki można pobrać na swoje ulubione urządzenie do czytania lub słuchania. Można też otworzyć wybraną lekturę w przeglądarce (strona jest przystosowana do działania na urządzeniach mobilnych) i korzystać z przypisów oraz dodatkowych informacji o motywach literackich. Powstała także aplikacja mobilna Wolne Lektury.

Obraz

Aplikacja Legimi i Lektury.gov.pl

Od ubiegłego roku działa także rządowa strona Lektury.gov.pl, gdzie znajdziemy lektury szkolne w postaci e-booków. Obecnie znajduje się tam 726 tytułów, dostarczonych między innymi przez księgarnię Nexto i wspomniany wyżej projekt Wolne Lektury.

Obraz
Obraz

Dostępne e-booki można czytać w przeglądarce albo w aplikacji pierwszej polskiej wypożyczalni e-booków z abonamentem – Legimi. Wystarczy założyć konto i zainstalować aplikację. Nie trzeba kupować abonamentu, by uzyskać dostęp do lektur szkolnych, ale warto się nad tym zastanowić. Z Legimi można korzystać na 3 urządzeniach, a płacąc niewielki abonament uzyskamy dostęp do sporej biblioteki, zawierającej literaturę dla młodzieży i dorosłych.

Obraz

Z aplikacji tej można korzystać również na wybranych czytnikach e-booków, co bardzo polecam, albo wysłać je do czytników Kindle tym programem.

Czytniki PocketBook i inkBOOK

Warto też wiedzieć, że jeśli przed rozpoczęciem roku szkolnego zdecydowaliście się na kupno czytnika e-booków, jest spora szansa, że na nim już znajduje się wiele lektur szkolnych – trzeba tylko je przejrzeć i upewnić się, czy mamy komplet. Czytniki PocketBook (na przykład PocketBook Aqua 2 zwykle kupujemy z kilkoma tysiącami e-booków, udostępnionymi przez projekt Wolne Lektury. Na czytnikach inkBOOK z kolei znajdziemy klienta Midiapolis Drive, gdzie każdy zarejestrowany użytkownik znajdzie te same, klasyczne e-booki, także dostępne za darmo.

Obraz

Zainteresowanym tematem czytania książek elektronicznych polecam też kilka wcześniejszych artykułów: poradnik pokazujący, jak zmienić font na czytniku, przegląd aplikacji mobilnych do czytania i wciąż aktualne porównanie możliwości tabletów i czytników e-booków w kontekście edukacji (oczywiście na rynku są już dostępne nowsze urządzenia, niż prezentowane w tym artykule).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)