Jak zdobyć lektury szkolne za darmo? Poradnik nie tylko dla uczniów

Jak zdobyć lektury szkolne za darmo? Poradnik nie tylko dla uczniów04.09.2018 14:36
Jak zdobyć lektury szkolne za darmo? Poradnik nie tylko dla uczniów

Rok szkolny już się zaczął i uczniowie lada moment otrzymają listę lektur, z którymi powinni zapoznać się w najbliższym roku szkolnym. Na szczęście żyjemy w czasach, gdy możemy większość z nich zdobyć zupełnie za darmo. Miłośników czytania na papierze zapraszamy do lokalnych bibliotek, a jeśli wolicie czytać na smartfonie albo czytniku e-booków, też mamy kilka rozwiązań.

Projekt Wolne Lektury

Na wstępie należy przypomnieć o fenomenalnie rozwijającym się projekcie Wolne Lektury, udostępniającym za darmo utwory, które przeszły już do domeny publicznej. Ze strony możemy ściągnąć klasyki literatury i poezję w postaci e-booków (zwykle w kilku formatach: EPUB, MOBI, PDF, TXT, HTML), a wiele z nich także jako audiobooki w formacie MP3, OGG i DAISY, przeznaczonym dla osób niedowidzących i niewidomych. W katalogu można skorzystać z wyszukiwarki albo przeglądać utwory podzielone według motywu, epoki i gatunku. Od niedawna działa tam także galeria z reprodukcjami obrazów, szkiców i fotografii, głównie związanych z literaturą.

350838692333768084

Z zasobów projektu możemy korzystać na wiele sposobów. Udostępnione pliki można pobrać na swoje ulubione urządzenie do czytania lub słuchania. Można też otworzyć wybraną lekturę w przeglądarce (strona jest przystosowana do działania na urządzeniach mobilnych) i korzystać z przypisów oraz dodatkowych informacji o motywach literackich. Powstała także aplikacja mobilna Wolne Lektury.

350838692333899156

Aplikacja Legimi i Lektury.gov.pl

Od ubiegłego roku działa także rządowa strona Lektury.gov.pl, gdzie znajdziemy lektury szkolne w postaci e-booków. Obecnie znajduje się tam 726 tytułów, dostarczonych między innymi przez księgarnię Nexto i wspomniany wyżej projekt Wolne Lektury.

350838692334030228
350838692334095764

Dostępne e-booki można czytać w przeglądarce albo w aplikacji pierwszej polskiej wypożyczalni e-booków z abonamentem – Legimi. Wystarczy założyć konto i zainstalować aplikację. Nie trzeba kupować abonamentu, by uzyskać dostęp do lektur szkolnych, ale warto się nad tym zastanowić. Z Legimi można korzystać na 3 urządzeniach, a płacąc niewielki abonament uzyskamy dostęp do sporej biblioteki, zawierającej literaturę dla młodzieży i dorosłych.

350838692334226836

Z aplikacji tej można korzystać również na wybranych czytnikach e-booków, co bardzo polecam, albo wysłać je do czytników Kindle tym programem.

Czytniki PocketBook i inkBOOK

Warto też wiedzieć, że jeśli przed rozpoczęciem roku szkolnego zdecydowaliście się na kupno czytnika e-booków, jest spora szansa, że na nim już znajduje się wiele lektur szkolnych – trzeba tylko je przejrzeć i upewnić się, czy mamy komplet. Czytniki PocketBook (na przykład PocketBook Aqua 2 zwykle kupujemy z kilkoma tysiącami e-booków, udostępnionymi przez projekt Wolne Lektury. Na czytnikach inkBOOK z kolei znajdziemy klienta Midiapolis Drive, gdzie każdy zarejestrowany użytkownik znajdzie te same, klasyczne e-booki, także dostępne za darmo.

350838692334423444

Zainteresowanym tematem czytania książek elektronicznych polecam też kilka wcześniejszych artykułów: poradnik pokazujący, jak zmienić font na czytniku, przegląd aplikacji mobilnych do czytania i wciąż aktualne porównanie możliwości tabletów i czytników e-booków w kontekście edukacji (oczywiście na rynku są już dostępne nowsze urządzenia, niż prezentowane w tym artykule).

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)