Jakich systemów i przeglądarek używacie? Statystyki dobrychprogramów za rok 2018

Jakich systemów i przeglądarek używacie? Statystyki dobrychprogramów za rok 2018

Jakich systemów i przeglądarek używacie? Statystyki dobrychprogramów za rok 2018
Piotr Urbaniak
03.01.2019 14:38

Ilekroć dyskutuje się o udziale poszczególnych systemów operacyjnych i przeglądarek, pojawia się pewien dość istotny problem, a mianowicie statystyki rzadko dotyczą stricte Polaków – są robione w ujęciu kontynentalnym lub światowym, ewentualnie dla konkretnego państwa zachodniego. Mając na koncie blisko 8 mln wizyt w skali miesiąca, generowanych niemalże w 100 proc. przez użytkowników polskojęzycznych, postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawia się sytuacja na krajowym podwórku. Oto wyniki dobrychprogramów za rok 2018, zaczerpnięte z panelu Google Analytics.

Przedstawione wartości reprezentują wizyty użytkowników unikatowych, czyli nie są zależne od zaangażowania danych grup, tj. liczby odwiedzanych podstron i częstotliwości odwiedzin serwisu. Innymi słowy: zliczamy urządzenia, które w 2018 r. zostały choć raz użyte do wyświetlenia dobrychprogramów. Oczywiście jasnym jest, że niektórzy z was korzystają z co najmniej dwóch różnych sprzętów, ale to w żadnym stopniu nie zaburza wniosków.

Sumarycznie, w 2018 r. przez dobreprogramy przewinęło się 44,6 mln unikatowych urządzeń i taka jest właśnie baza telemetryczna dla wszystkich prezentowanych poniżej rezultatów.

Systemy operacyjne

Wśród systemów operacyjnych – małe zaskoczenie, choć nie da się ukryć, że oddające specyfikę dp. Aż 64,22 proc. wizyt pochodzi z desktopowych Windowsów, natomiast Android, który w światowych rankingach jest liderem, zdobywa tylko 28,28 proc. Za to i tak udział systemu Google'a okazuje się ponad sześciokrotnie wyższy niż trzeciego w rankingu iOS-u – 4,53 proc. Siłą rzeczy zbyt wysoką popularnością nie cieszy się też macOS, notując 1,26 proc. udziałów, aczkolwiek to i tak wystarcza Macom do przeskoczenia wszystkich dystrybucji Linuksa razem wziętych – 1,24 proc.

Obraz

Przeglądarki internetowe

Przechodząc do przeglądarek internetowych, zwycięzca mógł być tylko jeden, Google Chrome, z imponującym wynikiem 58,74 proc. Potwierdza się jednak teza, że w Polsce dalej stosunkowo mocno stoi Firefox. Podczas gdy zachodnie serwisy analityczne, takie jak NetMarketShare czy StatCounter, przyznają przeglądarce Mozilli nie więcej niż od 5 do 10 proc. rynku, my notujemy bardzo przyzwoite 17,48 proc. Podium zamyka zaś Opera – 6,70 proc.

Obraz

W dalszej kolejności: Safari – 5,01 proc., Edge – 4,37 proc., Internet Explorer – 3,39 proc. i Samsung Internet Browser – 2,01 proc. Inne przeglądarki, jednostkowo, nie przekraczają 1 proc.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (174)