Java 9 i zarządzanie kontenerami Dockera debiutują w Eclipse 4.5 „Mars”

Java 9 i zarządzanie kontenerami Dockera debiutują w Eclipse 4.5 „Mars”
Piotr Maciejko

25.06.2015 18:16, aktual.: 25.06.2015 21:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po wielu miesiącach prac społeczność postanowiła w końcu zaprezentować kolejną wersję zintegrowanego środowiska programistycznego Eclipse. Najnowsze wydanie o nazwie kodowej „Mars” wprowadza sporo nowości, które od dłuższego czasu były obiektem pożądania wielu programistów. Na szczycie owej listy znajduje się możliwość tworzenia i zarządzania kontenerami Dockera oraz wstępne wsparcie dla Javy 9.

Nie sposób tu opisać wszystkich nowych funkcji i ulepszeń, które wprowadza Eclipse 4.5, dlatego weźmiemy pod lupę tylko te najciekawsze. Programistów Javy zapewne ucieszy pełne wsparcie dla Javy 8 w mechanizmie Quick Fixes. Polega on na aktywnym wyszukiwaniu najczęściej popełnianych błędów i zgłaszaniu ich programiście za pomocą czerwonego podkreślenia. Po wskazaniu podkreślonego fragmentu kodu kursorem myszy, mechanizm zaprezentuje szczegóły popełnionej nieprawidłowości oraz zaproponuje sposób na jej szybkie rozwiązanie. Kolejną godną odnotowania nowością jest możliwość tworzenia i sprawowania kontroli nad kontenerami oraz obrazami Dockera, poprzez domyślnie zainstalowaną wtyczkę o nazwie Linux Tools. Zapewnia ona również dodatkowe widoki – Docker Explorer View, Docker Images View i Docker Containers View – które ułatwiają proces zarządzania.

Obraz

Eclipse Mars wprowadza także ulepszoną integrację z Apache Maven – wsparcie dla Mavena 3.3.3, poprawioną obsługę archetypów, udoskonaloną funkcję autouzupełniania w edytorze POM oraz dostarczenie eksperymentalnej funkcji automatycznych aktualizacji konfiguracji. Należy również wspomnieć o wprowadzonej możliwości automatycznego zgłaszania błędów. W momencie wystąpienia jakiejkolwiek nieprawidłowości w działaniu Eclipse, użytkownik zostanie poproszony o udzielenie pozwolenia na wysłanie stosownego raportu dotyczącego błędu do zespołu zajmującego się danym zagadnieniem.

Obraz

Najnowsze wydanie Eclipse dostarcza również wsparcie dla Gradle. Za jego implementację odpowiada projekt o nazwie Buildship, który wprowadza możliwość tworzenia, konfiguracji oraz inicjacji projektu Gradle bezpośrednio z poziomu zintegrowanego środowiska programistycznego. Z dużym zainteresowaniem spotkał się także projekt o nazwie Oomph, który w znacznym stopniu ułatwia instalację Eclipse oraz pozwala na zapis i przenoszenie spersonalizowanej konfiguracji pomiędzy obszarami roboczymi.

Pomimo dość klasycznego jak na obecne standardy interfejsu, nie sposób przejść obojętnie obok wydania Eclipse Mars. Lista funkcji i poprawek wprowadzonych przez najnowszą wersję środowiska, w odniesieniu do ich rangi, jest godna podziwu. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do pobrania Eclipse 4.5 z naszej bazy oprogramowania.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)