Jedna z największych sieci peer-to-peer jest stopniowo wyłączana

Jedna z największych sieci peer-to-peer jest stopniowo wyłączana

Jedna z największych sieci peer-to-peer jest stopniowo wyłączana
17.04.2014 13:05, aktualizacja: 18.04.2014 12:14

Tym razem nie chodzi o sieć, w której można znaleźć naruszające prawa autorskie materiały. Przeciwnie, chodzi o taką, która ma z piractwem walczyć — Spotify. Dziś Spotify jest usługą dobrze znaną, dostępną w 61 krajach, ale mało kto pamięta jej początki. Od 2008 roku, kiedy to uruchomiona została jej pierwsza beta, Spotify mocno wykorzystuje komunikację peer-to-peer między użytkownikami. Sieć rozrosła się do ogromnych rozmiarów, ale już nie jest potrzebna i będzie stopniowo wyłączana, a do tysięcy słuchających muzyka docierać będzie z centralnych serwerów.

Jednym z czołowych projektantów infrastruktury jest nie kto inny jak Ludvig Strigeus, twórca popularnego klienta sieci BitTorrent — uTorrent (µTorrent). Program w 2006 roku został sprzedany firmie BitTorrent Inc. i mówi się, że część z pieniędzy Strigeus zainwestował w Spotify. Nad sprzedażą czuwał sam Daniel Ek, obecnie CEO Spotify.

Model dystrybucji utworów z siecią peer-to-peer
Model dystrybucji utworów z siecią peer-to-peer
Obraz

Infrastruktura wykorzystująca łączność między słuchającymi była jednym z kluczy do sukcesu Spotify. Kiedy powstawał Spotify, jednym z celów była walka z piractwem. Aby to osiągnąć, usługa musiała być po prostu lepsza, dostarczać muzykę szybko i bez potknięć. Sieć peer-to-peer pozwoliła Spotify rosnąć bez większych inwestycji w łącza i serwery. Dodatkowe zasoby mogły być kupione kiedy pozwalał na to budżet, a nie za każdym razem, kiedy przybywało użytkowników, co dało firmie elastyczność, zapewne zaoszczędziło kilka milionów i pozwoliło przetrwać na przykład debiut w Stanach Zjednoczonych.

Utwory mogą być odtwarzane z pamięci podręcznej klienta, z serwerów Spotify lub z pamięci innych klientów w prywatnej sieci między użytkownikami. W 2011 roku, kiedy usługa świętowała swój pierwszy milion subskrybentów, bezpośrednio z serwerów Spotify przesyłanych było tylko 8,8% ścieżek odtwarzanych przez użytkowników usługi.

Użytkownicy nie zauważą różnicy, ale będzie to koniec pewnej epoki. To, że Spotify decyduje się na ten krok, oznacza przede wszystkim, że przesyłanie danych jest na tyle tanie, żeby można było to robić z jednego miejsca do setek tysięcy osób jednocześnie. Wszystko odbywa się na tyle szybko i na tyle tanio, by wspomaganie odtwarzania łączami innych użytkowników nie było już potrzebne. Wyraźnie wzrosła też popularność aplikacji mobilnych usługi, a one z sieci peer-to-peer nie korzystały.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)