Jednak nie AMD Radeon RX 680, lecz RX 590 – kartę przetestowano już w 3DMarku

Jednak nie AMD Radeon RX 680, lecz RX 590 – kartę przetestowano już w 3DMarku
Piotr Urbaniak

15.10.2018 20:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pamiętacie jeszcze plotkę o nadchodzącym nowym Radeonie, po publikacji której część z was zwiastowała dp przyszłość a'la Pudelek? Cóż, wygląda na to, że nasza redakcja rzeczywiście ma szanse na karierę w branży plotkarskiej. Oto w bazie benchmarku 3DMark pojawiło się potwierdzenie rzeczonej informacji. Wprawdzie nowość nosi oznaczenie RX 590, nie RX 680 jak przewidywano, ale jest dokładnie tym, czego się spodziewaliśmy.

Jak wynika z odczytów diagnostycznych, Radeon RX 590 uzyskuje około 8 proc. lepszy rezultat od dotychczasowego Radeona RX 580. Przy czym ma również, względem pobratymca, podniesioną częstotliwość zegara taktującego. Taktowanie nowości wynosi 1545 MHz, podczas gdy referencyjny poprzednik osiąga w turbo 1340 MHz. Jednocześnie różnica wobec analogicznie taktowanego pierwowzoru zamyka się w przedziale błędu pomiarowego. To zaś, uwzględniwszy 8 GB pamięci o szybkości 2000 MHz, znane już z Radeona RX 580, pozwala domniemywać, że faktycznie mamy tu do czynienia z nieznacznym tylko odświeżeniem aktualnej konstrukcji.

Obraz

Wobec tego wizja chipu Polaris 30 produkowanego w technologii 12 nm FinFET, zamiast 14 nm FinFET, zdecydowanie nabiera kształtu. Usprawnienie procesu litograficznego zapewne pomaga uzyskać wyższe taktowanie przy takim samym lub nawet niższym budżecie energetycznym. Z pewnością nie jest to kamień milowy w dziedzinie rozwoju kart graficznych, ale też oferowany od lipca 2016 r. konkurent w formie GeForce'a GTX 1060 nie ustawia poprzeczki zbyt wysoko.

Jeśli AMD udałoby się uderzyć z czymś bardziej nowoczesnym w cenie 1,1 - 1,2 tys. zł, kuszący nowszym procesem technologicznym Radeon RX 590 może okazać się strzałem w dziesiątkę. Rynek wręcz błaga o świeże GPU w klasie średniej, bo póki co mamy tylko kilka opatrzonych z każdej strony staruszków i horrendalnie drogiego GeForce'a RTX 2070 (2699 zł) na horyzoncie. Bez odbioru – spadam dalej kreować tutejszego Pudelka ;)

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (35)