Jeziora danych bezpieczeństwa w firmach. Rozwiązują ważny problem

Programowanie
Programowanie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Oskar Ziomek

29.10.2023 20:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Październik został ogłoszony Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. To inicjatywa, którą urzędnicy Unii Europejskiej wprowadzili, by propagować cyberbezpieczeństwo wśród obywateli i organizacji na terenie UE. To także okazja dla menedżerów firm do przeglądu i podsumowania dotychczasowych działań podejmowanych w organizacjach w celu zabezpieczenia danych, a także do sprawdzenia, co można zrobić lepiej.

Na wagę problemu cyberbezpieczeństwa w firmach zwraca uwagę Omer Singer, dyrektor ds. strategii cyberbezpieczeństwa w firmie Snowflake. Jak podaje, wśród pytań, które mogą sobie zadać menedżerowanie są między innymi: ile spośród zagrożeń sygnalizowanych przez dostawców zabezpieczeń to w rzeczywistości fałszywe alarmy? Które zespoły programistyczne wprowadzają najwięcej luk w zabezpieczeniach do środowiska produkcyjnego? Jak szybko zespoły naprawcze wdrażają krytyczne poprawki – i jak różni się to w zależności od chmury?

Niestety, większość szefów ds. bezpieczeństwa informacji (CISO) w firmach nie posiada wystarczającej wiedzy, która pozwoliłaby im zapewnić odpowiedni poziom współodpowiedzialności dostawców czy zespołów w organizacji za kwestie związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Taka sytuacja ma miejsce, ponieważ informacje te są rozproszone w różnych systemach i narzędziach, które nie zapewniają ujednoliconego widoku na to, co się dzieje w przedsiębiorstwie. Ponadto, te narzędzia pozwalają na przechowywanie danych wystarczająco długo, aby móc zwrócić uwagę na istotne prawidłowości i spostrzeżenia.

W odpowiedzi na te i inne wyzwania, powstały tzw. jeziora danych bezpieczeństwa (security data lakes). To struktura, która po raz pierwszy umożliwia liderom z obszaru cyberbezpieczeństwa konsolidację danych niezależnie od ich ilości i różnorodności, co z kolei umożliwia zwiększenie poczucia współodpowiedzialności w całej organizacji. Jeziora danych bezpieczeństwa pomagają to osiągnąć na dwa podstawowe sposoby:

  • poprzez oddzielenie pamięci masowej od mocy obliczeniowej, co sprawia, że przechowywanie danych bezpieczeństwa na dużą skalę i przez dłuższy czas jest opłacalne,
  • poprzez włączenie danych bezpieczeństwa do podstawowej platformy analitycznej firmy, co pozwala na uzyskanie szerszego wglądu i otrzymanie bardziej szczegółowych insightów za pośrednictwem standardowych narzędzi do raportowania.

CISOs, którzy korzystają z jezior danych bezpieczeństwa, powinni myśleć o wspomnianej współodpowiedzialności, która jest skutecznym sposobem na poprawę ogólnego stanu bezpieczeństwa w organizacji. Poniżej kilka przykładów na to, jak jeziora danych bezpieczeństwa pomagają w zwiększaniu poziomu odpowiedzialności w przedsiębiorstwie.

Ocena dostawców przy pomocy twardych danych

Większość firm wybiera i ocenia dostawców zabezpieczeń na podstawie prostych kryteriów, takich jak to, czy obsługują określone źródła danych i aplikacje. Brak dostatecznych informacji powstrzymuje osoby decyzyjne przed oceną dostawców pod kątem bardziej znaczących czynników, takich jak skuteczność wykrywania zagrożeń lub dokładność ustalania priorytetów dla luk w zabezpieczeniach.

Jeziora danych bezpieczeństwa pozwalają zidentyfikować luki między spostrzeżeniami dostawców a rzeczywistymi doświadczeniami firmy. Na przykład, analiza danych z systemu ticketowego pozwala sprawdzić, jaki odsetek wykrytych zagrożeń okazał się fałszywym alarmem czy też ile luk w zabezpieczeniach było nieistotnych.

Może zdarzyć się tak, że jakieś narzędzie zadziała świetnie w środowiskach innych firm, ale nie w przypadku naszej organizacji. Jeśli możliwe jest zmierzenie wydajności w zakresie wskaźników, które są istotne dla danej firmy, warto wziąć pod uwagę zwrócenie się do dostawcy w celu wprowadzenia zmian w proponowanym przez niego rozwiązaniu. W innym przypadku może okazać się, że niezbędne jest wprowadzenie innego narzędzia.

Ujawnianie wadliwych procesów

Jeśli zespoły naprawcze nie zajmują się wystarczająco szybko i konsekwentnie lukami w zabezpieczeniach, dostęp do danych archiwalnych pomoże ujawnić problemy i zidentyfikować procesy, które mogą wymagać aktualizacji. Efektem będzie bardziej efektywna praca tych zespołów. Niewykluczone, że konieczne może okazać się dostosowanie organizacji pracy, a nawet restrukturyzacja zespołu w celu zapewnienia właściwego poziomu usług.

Jezioro danych bezpieczeństwa umożliwia stosowanie w ramach zapytań kontekstów ze źródeł niezwiązanych z bezpieczeństwem. Dla przykładu, można łączyć dostarczane przez dział HR dane dotyczące zakończenia pracy z informacjami o zasadach dostępu do zabezpieczeń, aby zweryfikować, czy były pracownik nie posiada nadal aktywnego identyfikatora użytkownika. Można też skorelować dane dotyczące szkoleń uświadamiających, ćwiczeń phishingowych i rzeczywistych przypadków pojawienia się złośliwego oprogramowania, aby wykazać, w jakim stopniu działy, które nie ukończyły odpowiednich szkoleń, są bardziej narażone na zagrożenia cybernetyczne.

Żaden zespół nie pozostaje w tyle

Gdy zespoły dostarczają nowych komponentów do infrastruktury firmy, jezioro danych bezpieczeństwa może pomóc w śledzeniu, w którym miejscu luki w zabezpieczeniach pochodzą zawsze od tych samych grup – niezależnie od tego, czy są to programiści, inżynierowie ds. niezawodności, czy inne grupy pracowników.

Tego rodzaju wgląd jest trudny do osiągnięcia, gdy dane są rozproszone w wielu narzędziach i przechowywane przez krótki czas. Dzięki ilościowym wskaźnikom popartym danymi, zespoły ds. bezpieczeństwa mogą spełniać swoją funkcję w modelu współodpowiedzialności.

Najważniejszy cel: poprawa wydajności i bezpieczeństwa

Celem współodpowiedzialności nie jest wskazywanie i obarczanie odpowiedzialnością poszczególnych osób, co może obniżyć morale, ale wsparcie zespołów w lepszym wykonywaniu pracy i podniesienie ogólnego profilu bezpieczeństwa całej organizacji. Stare powiedzenie mówi, że nie można zarządzać tym, czego nie da się zmierzyć, i ma ono zastosowanie w przypadku zespołów ds. bezpieczeństwa.

CISOs mają do czynienia z coraz bardziej złożonymi zagrożeniami i są zobowiązani do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa. To niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia ich przełożonych czy organów regulacyjnych, ale przede wszystkim klientów. Kierowanie się odpowiedzialnością jest jedynym właściwym sposobem na odniesienie sukcesu jako organizacja.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)