Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Java z Netbeans`em - łatwo, szybko i przyjemnie...

Dzisiaj trochę o Javie, trochę o Netbeans. Jako, że lubię dłubać programy w Javie, używam przy tym środowiska Netbeans 7.0.1 to krótko je przestawię... Czym jest Netbeans - zintegrowanym środowiskiem, tworzonym w ramach projektu, w który angażuje się wiele firm i osób. Projekt został zapoczątkowany przez twórce Javy - Sun Microsystems.

Dla kogo jest środowisko?

Otóż dla każdego, kto programuje lub się uczy tej sztuki. Netbeans pozwala tworzyć programy w różnych językach zaczynając od Javy, poprzez Scalę, C/C++, Pythona, PHP, HTML etc. Ja osobiście najwięcej pisze w Javie(trochę pisałem w PHP, sprawdziłem jak działa plugin dla Scali, kilka stron w HTML + CSS).

Na co pozwala to IDE - na wiele... na bardzo wiele:

  • tworzenie oprogramowania
  • kompilowanie oprogramowania
  • uruchamiania
  • testowania

Co najbardziej podoba mi się w tym środowisku? Hmmm.... chyba wszystko.
Najbardziej to, że jest dostępne za darmo i daje się konfigurować, posiada doskonałe sprawdzanie składni, podpowiedzi, generatory kodu (kto lubi pisać metody dostępowe dla atrybutów lub konstruktory), zmiana nazw klas, metod, atrybutów w całym projekcie dwoma kliknięciami myszy, refaktoryzacja kodu, a debugowanie programu w Netbeans to czysta poezja.;). Dodatkowo Netbeans zintegrowane jest narzędzie do testów jednostkowych JUnit Test oraz coś co pozwala nam testować wydajność oprogramowania, tzw. Profiler.

GUI Builder

Szybkie tworzenie okien i paneli programu metodą przeciągnij i upuść.

JUnit Test

Służy do sprawdzania poprawności działania poszczególnych klas, interfejsów i ich metod.

Profiler

Pozwala nam sprawdzanie wydajności programu i dostarcza informacji o zużyciu pamięci, czasach wykonywania poszczególnych wątków, chwilach, w których zostały uruchomione wątki. Dodatkowo uzyskujemy informacje o działaniach Garbage Collector.

Wtyczki

Jak w wielu programach, także w Netbeans system wtyczek (Plugin`ów) funkcjonuje. Wtyczek jest cała masa, mniejsze, większe, użyteczniejsze lub niepotrzebne. Najwięcej i najlepsze wtyczki służą do rozszerzania wsparcia dla języków programowania.

Kreatory projektów

Coś wspaniałego, kilka kliknięć i mamy gotowy szkielet aplikacji, który rozbudowujemy. Działa w różnych językach, różnych platformach (Java SE, Java ME, Java EE etc.).

Kreator połączeń z bazami danych

Tworzenie zapytan SQL, wykonywanie zapytań, generowanie klas w oparciu o model bazy i w drugą stronę (w oparciu o Hibernate itp.).

Integracja z serwerami

... takimi jak Apache Tomcat, GlassFish, JBoss, Oracle WebLogic. Pozwala to na łatwe testowanie systemów internetowych, jednym kliknięciem myszy.

Co jeszcze w Netbeans

Wsparcie dla systemów kontroli wersji takich jak CVS, Subversion, Mercurial. Ci, którzy pracują w zespole lub chcą mieć możliwość do wcześniejszych wersji programu docenią ten fakt.

Społeczność, społeczność, społeczność!!!!

To jest atut, nad atuty- dzięki temu projekt jest utrzymywany na wysokim poziomie, wszelkie błędy są zgłaszane deweloperom, a ilość i jakość wtyczek wciąż się zwiększa.

Głównym rywalem Netbeans jest Eclipse, również dobre środowisko programistyczne, jednak używałem je tylko chwilowo i nie chce porównywać, bo nie mam do tego podstaw merytorycznych.

Niedługo napiszę o tworzeniu aplikacji w Netbeans, tworzeniu testów JUnit Test, debugowaniu oraz testowaniu wydajności programów.

Na dzisiaj wystarczy zanudzania.  

programowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 21.01.2012 23:04

Korzystałem z Eclipse i Netbeans, oba te IDE są świetne. Choć osobiście uważam że do c++ nie zastąpiony jest Eclipse, za to do PHP w którym piszę najwięcej Netbeans nie ma sobie równych. Intelisense genialne, wyświetlanie błędów składni nie zawiodło mnie ani razu. Bardzo przyjemny interfejs, choć może to kwestia gustów. Lecz są to kombajny, nie nadają się do małych prac, zżerają strasznie dużo pamięci, i demonami szybkości też raczej nie są, ale cóż takie to uroki "Języka"(choć jest do dość błędne określenie) JAVA. Mimo wszystko bez tych IDE nie wyobrażam sobie programowania. Więc jako programista c++ polecam eclipse, a jako PHP netbeans (głównie z powodu dziwnego wsparcia html'a i css'a w eclipse, bo to co jest w NetBeans jest po prostu GENIALNE) :P

jullo89   3 #2 22.01.2012 10:40

Tu się z Tobą zgadzam, środowiska są znakomite, mimo że z Eclipsem długo nie pracowałem i też tylko z Java.
Jednak zarzut, że Netbeans jest ciężki to nie do końca jest taki właściwy- po na współczesnym komputerze niskiej klasy( 2 rdzenie, 2GB RAMu) działa według mnie dobrze.

Saskatchewan   8 #3 23.01.2012 15:56

Też bym się przyczepił do wydajności. Jakiś czas temu pisałem taki troszkę większy (czyli raczej niewielki) projekcik w C++ pod NetBeansem i okazało się, że samo IDE zjada ponad 40% procesora (nawet przy mojej bezczynności!). Przerzuciłem się na Visual Studio i zużycie procesora przy "bezczynności", czy pisaniu, było na poziomie <= 2%.

  #4 23.01.2012 16:51

@Saskatchewan Nie wiem jaki dla Ciebie projekt jest duży, ale u mnie przy 2 małych (~25 plików) i jednym średnim (~100plików) nie zużyje więcej niż 3%, no chyba że mu coś odbije i się jakaś funkcja przywiesi. Z eclipse tak samo. A mój komputer dobrej klasy nie jest, wg. kolegi @jullo89, jest to komputer poniżej niskiej klasy (1,5GB ram + intel pentium D 805). Niestety z ramem już tak pięknie nie jest 100mb to minimum, mimo że IDE pokazuje że używa 30 a ma zaalokowane 60 (JAVA plx...) . Mimo wszystko bez tych IDE nie wyobrażam sobie programowania :P

jullo89   3 #5 23.01.2012 18:54

No to może nie samo środowisko co plugin do C++ jest winien, ponieważ ja u siebie mam w tech chwili otwarte 4 projekty w Javie a w oknie ok. 16 plików edytuje i zużycie mam na poziomie 3% ;) procesor mam nie najnowszy Athlon X2 Dual-Core QL-60 1.9GHz. Możliwe, że inaczej działa na Windowsie ale z tego co pamiętam to chyba nawet lepiej niż na moim openSUSE.
Nie chce tu negować że jest zasobożerne, bo jest napisane w Javie i jest to kawał dobrego systemu. Jednal przed przystąpieniem pisania powyłączać pluginy, których się nie używa.

Co do Visual Studio 2010, to przy większych projektach a zwłaszcza przy kompilacji a co gorsza debugowaniu strasznie zamulało mi (na tej samej maszynie).
Może to kwestia konfiguracji i pluginów -taka jest moja teza, aczkolwiek mogę się mylić.

jullo89   3 #6 23.01.2012 18:56

>> kadet1090
zgadzam się w 99% - 1% odpada u mnie na Eclipse - ja potrafię żyć bez niego ;)

Saskatchewan   8 #7 24.01.2012 11:33

Bardzo możliwe, że była to wtedy wina wtyczki do C++, bo gdy bawiłem się kiedyś w Javie, to nie pamiętam, aby był aż taki spadek wydajności.