Już 10 mln wolnych plików w Wikimedia Commons

Wojciech Cybulski

17.04.2011 01:21, aktual.: 18.04.2011 09:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wikimedia Commons - serwis utworzony w celu magazynowania grafik i plików multimedialnych na potrzeby różnych projektów Fundacji Wikimedia - zgromadził właśnie imponującą liczbę 10 milionów wolnych plików.

Serwis Wikimedia Commons został uruchomiony we wrześniu 2004 roku i od początku pełnił rolę magazynu plików dla Wikipedii i innych projektów Fundacji Wikimedia. Głównym celem nowego serwisu było wyeliminowanie dublowania plików w różnych wersjach językowych wolnej encyklopedii. Liczba materiałów zgromadzonych w Wikimedia Commons szybko rosła. W 2005 roku w bazie projektu znajdowało się już 100 tysięcy plików, w 2006 roku 1 milion, zaś w 2009 roku - 5 milionów. Obecną imponującą liczbę 10 milionów hostowanych plików osiągnięto dokładnie 16 kwietnia o godzinie 1:12 czasu polskiego. Szczęśliwym dziesięciomilionowym plikiem okazało się zdjęcie platformy obserwacyjnej ptactwa wodnego znajdującej się nad jeziorem Lipno.

Wikimedia Commons poza własną bazą 10 milionów plików korzysta także z zasobów serwisu Flickr, w którym znajduje się około 40 milionów zdjęć udostępnionych na wolnych licencjach. Wikimedia Commons współpracuje także z administratorami Google Maps czy takich serwisów jak Targeo, dzięki czemu zdjęcia posiadające geotagi można oglądać także w tych usługach. Kierownictwo fundacji Wikimedia podkreśla, że ich projekt nie jest kolejnym serwisem hostującym grafiki lecz bazą do przechowywania i szczegółowego katalogowania przydatnych multimediów.

Osoby zainteresowane bardziej szczegółowymi informacjami o historii i bieżącej działalności Wikimedia Commons mogą zapoznać się z polskojęzycznym artykułem na ten temat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (7)
Zobacz także