Karty graficzne schodzą jak świeże bułeczki—i ponoć duża w tym zasługa gier e-sportowych

Karty graficzne schodzą jak świeże bułeczki—i ponoć duża w tym zasługa gier e-sportowych
27.11.2019 15:42
Nvidia powiększa przewagę, fot. Shutterstock.com
Nvidia powiększa przewagę, fot. Shutterstock.com

Choć szał na wykorzystywanie wydajnych grafik do wydobycia kryptowalut już przeminął, rynek wcale nie zwolnił. Wprost przeciwnie – jak wynika z raportu Jon Peddie Research, w III kwartale 2019 roku dedykowane karty graficzne sprzedawały się zaskakująco dobrze.

W okresie od lipca do września włącznie rozesłano aż 10,5 mln kart, łącznie wartych 2,8 mld dol. To wzrost o 42,2 proc. kwartał do kwartału i 6,2 proc. rok do roku. Zwyczajowo koniec wakacji zawsze jest obfitym okresem dla producentów GPU, ale średnia z ostatnich 10 lat to raptem 14,9 proc. na plusie. Widać więc wyraźny trend zwyżkowy.

Analitycy sądzą, że niebagatelną rolę odgrywa tu wzrost popularności tytułów przeznaczonych do rozgrywek w sieci, zwłaszcza tych e-sportowych.

Podział rynku dGPU w III kw. 2019, fot. Jon Peddie Research
Podział rynku dGPU w III kw. 2019, fot. Jon Peddie Research

Pewną niespodziankę stanowi rozkład udziałów AMD i Nvidii. Pomimo premiery naprawdę udanej serii Radeon RX 5700, czerwoni stracili na rzecz rywala 5 p.p. Widać, GeForce'y RTX 20 oraz GTX 16 (Super?) okazały się dla konsumentów bardziej kuszące.

Niemniej nie należy zapominać, że oferta Nvidii jest po prostu szersza: segment niższy AMD wypełnia konstrukcjami starszej generacji, a high-endu w ogóle nie ma.

Tak czy inaczej, widać jak na dłoni, że rynek dedykowanych kart graficznych ma się dobrze. I trudno się dziwić, że swój kawałek tortu wkrótce spróbuje uszczknąć również Intel. Liczba chętnych na zakup karty graficznej, według prognoz, będzie się już tylko zwiększać.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)