Kaspersky Cyberstat – statystyki cyberprzestępczości w czasie rzeczywistym

Kaspersky Cyberstat – statystyki cyberprzestępczości w czasie rzeczywistym

Kaspersky Cyberstat – statystyki cyberprzestępczości w czasie rzeczywistym
Redakcja
23.05.2014 16:55

Nie tylko F-Secure postanowił w ostatnim czasie zadbać o bezpieczeństwo użytkowników sieci społecznościowej Facebook. Również bardzo popularna firma Kaspersky stworzyła specjalną aplikację, która ma zmniejszyć ryzyko, choć nie jest to skaner antywirusowy, a coś, co można byłoby określić jako skaner reputacji użytkowników. Firma ponadto stworzyła ciekawą stronę, na której możemy przekonać się o skali tak cyberprzestępczości na świecie, jak i pozyskać nieco innych, równie interesujących danych dotyczących niekoniecznie IT.

350108519925770177

Specjalna strona w formie niewielkich, acz wyraźnie odróżniających się od siebie kafelków przedstawia świat w liczbach dotyczących różnego rodzaju ataków. Główny z nich to licznik ataków przeprowadzonych dzisiaj, znajdziemy na niej również o wielkościach czarnych i białych list aplikacji, czy chociażby ilości zagrożeń internetowych w danym miesiącu. Pędzące z niesamowitą szybkością liczniki przedstawiają także ilość wysyłanych emaili, aktywowanych kart SIM czy ilości sprzedanych telefonów danego dnia.

Znalazło się tu także miejsce dla liczników, które rosną znacznie wolniej, dotyczą one ilości przejętych stron internetowych, nowo otwieranych stron o tematyce pornograficznej, a także ilości szkodliwego oprogramowania na platformy mobile. Dane przedstawione na tej witrynie dotyczą także nazwy najczęściej używanych do przeprowadzania ataków phisingowych (króluje Facebook) czy listę najczęściej wybieranych do ataków exploitów. Ilość informacji jest naprawdę duża i nie dotyczą jedynie sfery IT, zachęcamy do przyjrzenia się wszystkim z nich.

Druga z nowości to aplikacja FriendOrFoe do uruchomienia w ramach Facebooka, która pozwala sprawdzić, którzy ze znajomych są aktywni, którzy spamują, kto z nich podziela nasze zainteresowania, a kto lubi obserwować inne osoby. Aplikacja pozwala na swoiste „badanie” znajomych jakich posiadamy w serwisie i ocenę ich reputacji względem nas. Pomaga także w ochronie prywatności poprzez informowanie o zdjęciach na jakich zostaliśmy oznaczeni, kiedy i jak się meldowaliśmy, a także sprawdza uprawnienia aplikacji z jakich korzystamy. Aplikacja jest aktualnie w fazie beta, producent udostępnia ją za darmo.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)