Kaspersky mistrzowsko ograł copyright trolla – kara zamiast zadośćuczynienia

Kaspersky mistrzowsko ograł copyright trolla – kara zamiast zadośćuczynienia31.08.2017 20:13
Kaspersky mistrzowsko ograł copyright trolla – kara zamiast zadośćuczynienia
Jan Mentel

We wrześniu 2016 roku Kaspersky Lab zostało oskarżone o naruszenie prawa patentowego. Pochodzący ze wschodniej części Teksasu rzekomy posiadacz praw zażądał pieniężnego zadośćuczynienia. Wczoraj Jewgienij Kaspersky opublikował na swoim blogu post, w którym informuje, że wreszcie nie tylko udało się pokonać patentowego trolla, ale także go ukarać.

Wniosek patentowy o numerze 6795918, który rości sobie prawa do internetowej zapory, został złożony w 2000 roku, mimo że firewall datowany jest na lata osiemdziesiąte. I to właśnie na jego podstawie firma Wetro Lan LLC rozsyłała swoje żądania, twierdząc, że ogromna liczba routerów łamie ich patent.

Źródło: eugene.kaspersky.com
Źródło: eugene.kaspersky.com

Electronic Frontier Foundation nazwała to później skandaliczną kampanią trollingową, ponieważ Kaspersky Lab nie był jedyną firmą oskarżoną o złamanie patentu. Pisma trafiały także do mniejszych przedsiębiorstw, które w wielu przypadkach w krótkim czasie osiągały ugody. Było to także związane z relatywnie niskimi kwotami jak na komputerowe realia.

W przypadku Kasperky Lab Wetro Lan LLC początkowo zażądało 60 tys. dolarów, by ostatecznie opuścić swoje oczekiwania do skromnych 10 tys. dolarów. Sprawą zajmował się Casey Kniser, główny prawnik Kaspersky Lab. W trakcie negocjacji próbował wytłumaczyć przedstawicielom Wetro Lan LLC, że nieważne, jak bardzo obniżą kwotę, Kaspersky Lab i tak nie zapłaci.

Sprawa przybrała dość nieoczekiwany obrót, kiedy Wetro Lan LLC stopniowo obniżało roszczenia i w końcu zaproponowało zadośćuczynienie 10 tys. dolarów. Casey Kniser zdecydował się wtedy zmienić taktykę i sam zażądał takiej kwoty w ramach kary za copyright trolling. Dość nieoczekiwanie, sąd przychylił się do wniosku i ostatecznie na Wetro Lan LLC została nałożona kara 5 tys. dolarów zadośćuczynienia na rzecz Kaspersky Lab. Dokumenty podpisano w poniedziałek, tym samym ugoda została osiągnięta, a obie strony zrzekły się roszczeń.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)